Perrel fenyegetik a 3D nyomtatóval segítséget nyújtó olasz önkénteseket
Az eredeti lélegeztetőgép-alkatrészek egyenként 11 ezer dollárba kerülnek, az életmentő ventilátor szelepeket csupán 1 dollár ellenértékében azonnal, helyben legyártották.
Az orvosi eszközöket gyártó nagyvállalat perre vinné azt az esetet, amikor az egyik bresciai kórházban elromlott, lélegeztetőgéphez nélkülözhetetlen szelepeket az egyik helyi cég minimális áron elkészítette 3D nyomtatójuk segítségével.
A klinika hivatalos beszállítója nem tudta garantálni ezeknek az alkatrészeknek a legyártását – írja a Metro. Emberéletek forogtak kockán, így alternatív megoldások után kellett nézniük. Végül jelentkezett Cristian Fracassi és Alessandro Ramaioli, akik az olasz Isinnova nevű startup cégnél foglalkoznak 3D nyomtatással, így megbízták őket a sürgős munka elvégzésével – tudósított a Business Insider.
Amikor Fracassi és Ramaioli megkeresték az eredeti gyártót, hogy küldjék el nekik a lélegeztetőgép tervrajzát, a nagyvállalat ezt elutasította és megfenyegette őket szabadalmi jogsértés miatt – számolt be róla a Business Insider Italia.
Ennek ellenére mindketten nekiálltak, méretet vettek a ventilátor szelepekről, majd három különböző verziót készítettek belőlük.
Massimo Temporelli, az olasz FabLab alapítója szerint eddig mind a 10 páciensnél működtek a szelepek. Ő volt egyébként, aki Fracassit és Ramaiolit megtalálta a kórház megkeresése után.
Olaszországban már több, mint 31 500 megerősített koronavírusos beteget tartanak nyilván, ebből 2 500 a halálos eset. A kórlefolyás hasonlatos a kínaihoz, így a járvány még csak most fog a csúcspontjához érkezni.