A pénzügyi vállalatok homokba dugják a fejüket, pedig az éghajlatváltozás miatt jelentős nyereségkiesésre számíthatnak
Úgy tűnik, a pénzügyi vállalatok nem igazán akarják felismerni, hogy nekik is tenniük kell az éghajlatváltozás ellen, máskülönben igen jelentős nyereségkiesést könyvelhetnek majd el.
A Bank of England legfrissebb jelentésében a pénzintézetek, hitelezők és biztosítók hozzáállását vette górcső alá a klímaváltozás elleni küzdelem kapcsán. Értékelésük szerint azonban az érintettek esetében igen masszív adathiányok vannak arra vonatkozóan, hogy mily módon ismerik fel a globális felmelegedés kockázatait.
Jelentésük szerint ugyanis azok a pénzügyi vállalatok, melyek nem reagálnak időben és hatékony módon a klímaváltozás miatti kockázatokra, jelentős nyereségcsökkenéssel lesznek kénytelenek szembenézni. Tisztviselők szerint bár a különböző pénzügyi intézmények előrejelzései némiképp eltérnek, ám általánosságban elmondható, hogy mintegy 10-15 százalékos nyereségcsökkenést könyvelhetnek majd el – számolt be az Independent.
A Bank of England értékelése szerint az ilyen mértékű veszteségek nem csupán az ilyen vállalatokat, de magát a pénzügyi rendszert is sebezhetővé teszik, illetve még felkészületlenebbül érhetik majd őket a jövőbeli események. A jelentés szerint a pénzügyi vállalatoknak sokkal többet kellene tenniük annak érdekében, hogy megértsék, milyen komoly kockázatokkal jár üzleti tevékenységükre nézve az éghajlatváltozás.
Sam Woods, a prudenciális szabályozásért felelős kormányzóhelyettes figyelmeztetett, a pénzügyi szektor jelentős adathiánnyal küzd annak kapcsán, hogy miként lesznek képesek megoldani az éghajlatváltozás miatti átállás költségeinek biztosítását, meglátása szerint azonban e költségek egy részét biztosan át fogják hárítani az ügyfelekre.
Kiemelte, a jelenlegi törékeny helyzet is tökéletesen példázza, hogy bármikor bekövetkezhetnek olyan események a világban, melyek negatív hatással lesznek a pénzügyi szektorra és kihívások elé állítja a vállalatokat, mint most az orosz-ukrán háború, vagy épp az energiaárak jelentős növekedése.