Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A svédeknek bejött a pénzbeli ösztönzés a koronavírus elleni oltásra

Egy svéd tanulmány szerint egy szerény 200 svéd koronás (7000 forint) ösztönzés növelte az oltási arányt, ami alátámasztja azokat az intézkedéseket, amelyek célja, hogy pénzosztással több embert vegyenek rá az oltásra.

...svg content...Fotó: Unsplash/Alexander Mils
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Lund Egyetem kutatói által vezetett tanulmány megállapította, hogy az oltási arány 4 százalékkal nőtt azon résztvevők körében, akiknek pénzt ajánlottak fel az oltás beadásáért. Dr. Erik Wengstrom, a Lund Egyetem közgazdászprofesszora elmondta, hogy a hatás minden korosztályban, nemben és iskolai végzettségi szinten megfigyelhető volt.

„Ez azt jelzi, hogy a pénzbeli ösztönzők képesek növelni az arányt az emberek körében, függetlenül a háttértől. Az eredmények azt is mutatják, hogy az ösztönzőknek még az olyan országokban is van hatásuk, ahol viszonylag magas az oltottsági szint, például Svédországban” Soron kívül Jelentős mennyiségű hó esett reggel óta: Pilisszentkereszt tartja a rekordot 22 centiméterrel

– mondta Dr. Wengstrom egy nyilatkozatban.

Mivel a fejlett világ országai küzdenek azért, hogy az oltási arányt a kívánt szintre emeljék, sokan ösztönzők széles skáláját kínálták fel, hogy növeljék az emberek oltási hajlandóságát, a nagy pénznyereményekkel járó sorsjegyektől kezdve a pizza- és repülőjegy-kedvezményekig.

Miután Joe Biden amerikai elnök felszólította a helyi tisztviselőket, hogy ajánljanak fel 100 dollárt (31 ezer forint) mindenkinek, aki beoltatja magát, olyan államok követték a példát, mint New York és Louisiana. Európában ritkábbak az ösztönzők, az olyan országok, mint például Franciaország, inkább az egészségügyi dolgozók számára írják elő az oltást, és az étterembe járóknak igazolniuk kell az oltás tényét.

Annak ellenére, hogy Svédországban sem pénzbeli ösztönzők, sem kötelező oltások nincsenek, a felnőtt lakosság 79 százaléka valamivel az Európai Unió átlaga felett van, de a Lundi Egyetem kutatása szerint a pénzosztás korlátozott költséggel tovább növelheti az oltási arányt írja a Straits Times a Bloomberg nyomán.

„A tanulmányban nincs részletes költségelemzés, de feltételezhető, hogy ez költséghatékony lenne a társadalom számára. Az összegek ösztönző csomagnak tekinthetők, amely a kormánytól az emberek zsebébe utal pénzt, ami egyúttal az emberek életét is megmenti”

– mondta Dr. Pol Campos-Mercade, az egyik kutató.