Példátlan csapást mért a brit gazdaságra a koronavírus
A kormány hivatalos adatai szerint az áprilisig bezáródó három hónapban történelmileg példátlan, 10.4%-os zuhanást produkált a brit gazdaság, amibe beletartozik a nemzet történetének legnagyobb, áprilisi GDP-zuhanása.
A kormány hivatalos adatai szerint az áprilisig bezáródó három hónapban történelmileg példátlan, 10.4%-os zuhanást produkált a brit gazdaság, amibe beletartozik a nemzet történetének legnagyobb, áprilisi GDP-zuhanása.
Boris Johnson brit miniszterelnök a Times Radionak adott hétfői interjújában fogalmazott úgy, hogy óriási pofont szenvedett el az Egyesült Királyság a koronavírus-járvány következtében, de hiszi, hogy sikeresen át tudják vészelni a nehéz időszakot. A miniszterelnök azt is megerősítette, hogy csúcsra pörgetik az eddigi gazdasági mechanizmusaikat, amiknek a befektetések állnak a középpontjában.
A brit Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) adatai szerint a szigetország GDP-je precedens nélküli 10.4%-ot csökkent február-március-április hónapokban, amit az áprilisi negatív történelmi rekord, a 20.4%-os szabadesés tett igazán súlyossá. Körülbelül 9 millió dolgozót, vagyis a munkaerő negyedét kellett államilag finanszírozott szabadságra küldeni, ami 24.2 milliárd dollárjába került az államnak.
Az elemzők szerint az év végére vonatkozóan 8%-os zsugorodással számolhatnak az Egyesült Királyságban, és várhatóan 2023-ig nem is áll vissza a gazdaság a pandémia előtti szintjeire. Johsnon tervei szerint „Rooseveltiánus” alapokon fogják helyrerángatni a brit gazdaságot, vagyis nagyon erősen ráfekszenek a befektetésekre.
Fraklin D. Roosevelt nevéhez gyakran kötik, hogy ő vetett véget az 1929-ben kitört nagy gazdasági világválságnak az úgynevezett New Deallel. A program keretében masszív kormányzati kiadásokkal teremtettek munkákat, valamint profitot egyes cégeknek, többek között infrastruktúrális beruházásokkal.
Ennek mentén a Downing Street is bejelentette, hogy egy iskola-újjáépítési programba kezdenek, aminek keretében 1.2 milliárd dollárnak megfelelő fontot fognak költeni épületek fejlesztésére és felújítására az elkövetkező 10 évben. Ezen felül csak az idei évben 700 millió dollárt fognak ugyanerre a célra fordítani.
A miniszterelnök, aki maga is intenzívosztályra került a koronavírus miatt, úgy fogalmazott, hogy „abszolút rémálom” volt az országnak a járvány, és egy rég tapasztalt sokkérzés uralkodik a britek körében. Maga Johnson is megemlítette, hogy egy ponton meg kell majd kérdezniük maguktól, hogy „mi és mikor csúszott félre”, de úgy véli, még nem jött el ennek az ideje.