2026-ban több mint 880 ezer forint lesz a pedagógusok átlagbére Magyarországon
Alig pár éven belül jelentősen fog növekedni a pedagógusok átlagbére Magyarországon, minden eddiginél nagyobb ugrás várható.
A magyar kormány egy ideje dolgozik azon, hogy a pedagógusok bére jelentős mértékben növekedjen. Ehhez részben az EU-s források is szükségesek, amiket már folyósítani kezdtek, így februártól 32,2%-kal kaphatnak nagyobb fizetést a pedagógusok. Gulyás Gergely miniszter ennek kapcsán tisztázott pár dolgot a csütörtök délelőtti Kormányinfón.
Tisztázta, az uniós pénzeket nem ajándékba kapja Magyarország, az jár a magyar embereknek, melyért cserébe az ország nagy lehetőséget tett lehetővé a nyugati országoknak, akik nem kis profitot termelhetnek ezáltal.
Gulyás elárulta, összesen 6000 milliárd forintba kerül a tanárok béremelése. Ehhez az Európai Unió 1,77 milliárd eurót biztosít, tehát összesen 700 milliárd forinttal járulnak hozzá a nagy béremeléshez. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a béremelés messze legnagyobb részét a kormány biztosítja, így nem igazak azok a támadások, miszerint az EU-s pénzekből fizetik ki a tanárokat.
Már februárban 32,2%-os emelést vehetnek fel a tanárok, melyről január 30-ig mindenki tájékoztatást kap. Ebben a ciklusban meg fogják duplázni a pedagógusok bérét, és jövőre további 21 százalékos emelést vezetnek be. Ennek köszönhetően 2025-ben átlagosan 812 ezer forintot fog keresni egy pedagógus, míg 2026-ban már több mint 880 ezret.
Ez az emelés minden bizonnyal sok ezer fiatalt gondolkoztat majd el, hogy inkább a tanári szakmát válasszák, ami kizárja a tanárhiányt, és hosszú évekre előre oldhatja meg a kérdést az oktatásban. Sok új minőségi tanár léphet be a rendszerbe, akik biztos és magas bért kapnak a munkájukért cserébe.