A Nemzeti Pedagógus Kar elnöke elmondta, mennyi fizetés lenne ideális a tanároknak
Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke elmondta, hogy minél hamarabb fel akarják venni a kapcsolatot a felelős miniszterrel vagy a köznevelésért felelős államtitkárral.
Horváth Péter az ATV Startban beszélt arról, hogy az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat új elemzése az oktatás minden szegmensét lefedi, a tanárok munkaviszonyát, a tanár-diák arányt, valamint a pedagógusok kereseti lehetőségeit is a különböző régiókban és iskolatípusokban.
Hozzátette, hogy a következő körben ezek kerülnek maja összehasonlításra, és bár a kutatás alapos, sokkal mélyebb részletességgel kell elemezniük az adatokat, hogy pontos eredményeket kapjanak.
Kiemelte, hogy minél hamarabb szeretnék felvenni a kapcsolatot a felelős miniszterrel vagy a köznevelésért felelős államtitkársággal, és arra törekednek, hogy fenntartsák a szakképzések és a felsőoktatás irányítóival is az együttműködést.
Szerinte a sztrájknak akkor van értelme, ha a munkáltatónak ezzel valamilyen kárt lehet okozni, habár a pedagógus szakmánál ez nehezebb. Csak akkor lehet érvényes egy sztrájk, ha nagyon sokan csatlakoznak hozzá, szinte mindenki, húzta alá.
Bár a sztrájk népszerű a tanárok körében, arra viszont nem lát sok esélyt, hogy tömeges felmondásokkal gyakoroljanak nyomást a kormányra, mivel kevésbé látható, hogy megfelelő nagyságú tömeg gyűlne össze ehhez.
A Nemzeti Pedagógus Kar elnökének is van problémája a sztrájkkal: szerinte ha egy ilyen jellegű hangulat alakul ki egy tantestületben, akkor az megnehezíti az együttes munkát, ami természetesen a diákságra és oktatásuk minőségére is hatással van.
Véleménye szerint viszont, ha valaki ezt a pályát választja, akkor alapvető dolognak kellene lennie, hogy olyan fizetés kap, amely mellett nem kell másodállást vállalnia a létfenntartáshoz vagy a családalapításhoz, tudjon a feladataira koncentrálni, és ne kelljen aggódnia a pénz miatt.
Hozzátette, hogy a kutatás adatai is megmutatták, hogy a pedagógusok bére leszakadóban van a többi diplomás fizetéstől, a 2016-ig emelkedő tendenciát mutattak a bérek a 2013-as fizetésemelés után, a diplomás átlagbér 80-85 százalékához közelítettek, most viszont ismét 60 százalék körül mozog.
Megjelölte az ideális kezdőfizetést is, amely szerinte megfelelne: ez 400 ezer forint, elmondása szerint ez az összeg egy pályakezdő tanár esetében 60 százalékos bérnövekedést jelentene.