Lépéseket sürget a PDSZ az iskolai bombariadókat követően
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) lépéseket akar látni a nagy iskolai bombariadókat követően.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) lépéseket sürget a csütörtöki, mintegy 280 iskolát érintő bombafenyegetések után.
A szakszervezet választ vár Orbán Viktor miniszterelnöktől arra, hogyan, milyen eszközökkel és módszerekkel, milyen lépéseket követve biztosítja mostantól a gyermekek, diákok és tanárok személyi biztonságát, életét.
A PDSZ azt kéri, vonják vissza a pedagógusok mobilhasználatát korlátozó rendelkezéseket a gyors és hatékony információátadás és intézkedések érdekében, valamint, vonják vissza a tanulók infokommunikációs eszközök begyűjtésére és elzárására vonatkozó szabályt annak érdekében, hogy fenyegetettségi helyzetben a szülők gyermekeiket el tudják érni.
Senki ne adhasson utasítást az oktatási intézményekben dolgozóknak
A szervezet azt is szeretné, hogy biztosítsanak anyagi forrást megfelelő számú szociális munkás és iskolapszichológus alkalmazására az oktatási – különös tekintettel az érintett oktatási – intézményekben a mentális-pszichés terheltség csökkentése érdekében, civil szervezetek bevonásával készítsék fel a pedagógusokat, szülőket és a diákokat terrortámadásokra tudatosságnövelő szakmai programok segítségével, valamint dolgozzanak ki kommunikációs stratégiát a pánik csökkentésére, mert ez csökkentené a diákok, szülők és tanárok aggodalmát is.
A PDSZ továbbá azt kéri, hogy senki ne adhasson utasítást az oktatási intézményekben dolgozóknak, hogy termekben bombát keressenek, ez számukra legyen egyértelműen tilos, valamint, hogy a fenntartó mindenkor gondoskodjon a gyermekek, tanulók és az oktatási intézmények dolgozóinak biztonságos elhelyezéséről.
A közleményben kitértek arra is, hogy a nemzeti köznevelésről szóló törvény alapján az elmaradt tanórákat csak akkor kellene pótolni, ha a rendkívüli tanítási szünet miatt az előírt követelmények átadását, elsajátítását nem lehet megoldani, erről azonban – amint arra felhívták a figyelmet – a jelen esetben nincs szó.
„Ezért legyen egyértelmű, hogy az elmaradt tanórákat nem kell pótolni”, amennyiben pedig ezt az igazgató mégis elrendelné, azt a pedagógusnak többlettanítási óradíjjal fizessék ki – írta a PDSZ.
MTI