Követelik a kormánytól, hogy hozzák nyilvánosságra az Európai Bizottságnak írt válaszlevelet
A Párbeszéd a levél azonnali közzétételét követeli, és e célból közérdekű adatigényléssel fordulnak a kormányhoz.
A Párbeszéd azt követeli, hogy a kormány tegye közzé az Európai Bizottságnak küldött válaszlevelét, az LMP pedig érdemi válságkezelést szorgalmaz és a rezsitámogatások rendszerének átalakítását. Ellenzéki pártok közleményben reagáltak a költségvetési kondicionalitási uniós eljárás fejleményére, illetve a keddi Kormányinfón ezzel kapcsolatban is elhangzottakra.
A Párbeszéd elszomorítónak és szégyenteljesnek nevezte, hogy a kormány eddig még nem tudott hitelt érdemlő garanciát adni arra, hogy a Magyarországnak járó több milliárd euró EU-s forrás nem „NER-közeli magánzsebekbe” vándorol. Ezért a levél azonnali közzétételét követelik, és e célból közérdekű adatigényléssel fordulnak a kormányhoz; nem tudnak „látatlanban hitelt adni a kormány fogadkozásának, amely szerint Magyarország a bizottság összes felvetését elfogadta, illetve azokról kompromisszumokra jutott”.
Az LMP szerint a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón egyetlen percet sem tudott megtölteni a kormány érdemi válságkezelő javaslataival. Közleményükben hangsúlyozták: első lépésben a Fidesz végre beláthatná, hogy az államnak igenis tudnia kell különbséget tenni rászoruló és nem rászoruló között.
Ennek megfelelően kellene például a rezsitámogatások rendszerét még a hideg beköszönte előtt úgy módosítani, hogy azokat segítse jobban, akik a télen önhibájukon kívül lehetetlen helyzetbe kerülhetnek – írták.
A Momentum részéről Sebők Éva parlamenti képviselő reagált a Kormányinfón elhangzottakra, emlékeztetve: már augusztus elején felhívta a technológiai tárca figyelmét arra, hogy az eltérő fűtőérték miatt a dél-békésiek sokkal rosszabbul járhatnak a rezsicsökkentett átlag meghatározásánál. Az ellenzéki képviselő írásbeli kérdéssel fordult akkor Palkovics László miniszterhez, értékelése szerint ennek is köszönhetően jelentették be, hogy a részletszabályokat úgy módosítják, hogy az alacsonyabb fűtőértékű gázt kapó területeket ne érje hátrány.
(MTI)