Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Újabb aggasztó hírek érkeztek a víz alatt álló parajdi sóbányáról

Újabb aggasztó hírek érkeztek a víz alatt álló parajdi sóbányáról

Újabb aggasztó hírek érkeztek a víz alatt álló parajdi sóbányáról
Helyi lakosok nézik a Korond-pataknak a Só-szorosban lévő mederszakaszát 2025. május 30-án. Miután a Korond-pataknak a Só-szorosban lévő mederszakaszán kialakult víznyelőkbe ömlő víz teljesen feltöltötte a parajdi sóbánya tárnáit, a folyam visszatért a medrébe. Az előző napon fel kellett adni a föld alatti védekezést a sóbányánál, miután nem sikerült megóvni a beáramló víztől a létesítmény legújabb részlegét, a Telegdy-bányát. MTI/Veres Nándor

A parajdi sóbánya helyreállítása minimum féléves folyamat lesz, miközben az RMDSZ vezetése felelősségre vonást sürget.

Legalább három-négy hónapig tart majd a víz kiszivattyúzása a parajdi sóbányából, mielőtt egyáltalán elkezdhetnék a szükséges geofizikai és statikai vizsgálatokat. Az erdélyi létesítmény helyreállítása kapcsán Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a Kossuth rádiónak adott pénteki interjújában hangsúlyozta, hogy mind az Országos Sóipari Társaságnál (Salrom), mind a Román Vízügynél mulasztások történhettek.

A helyreállítási munkálatok kormányzati támogatást élveznek, amelynek keretében Tánczos Barna és Cseke Attila már kezdeményezték a szükséges folyamatokat. A kárfelmérést követően az önkormányzat és az állami vállalat megkapja a helyreállításhoz szükséges forrásokat.

A helyi közösség érthető módon rendkívül elégedetlen a kialakult helyzettel, amit jól mutat az Antal Lóránt szenátorral folytatott négyórás megbeszélésük is. „Azt gondolom, hogy a megoldás – amiről kora tavasszal beszéltek, és ehhez el is készült a terv a Korond-pataknak az elterelése. Hogy mióta tudják ezt a problémát, és hogy miért nem csinálták meg a munkát, nem tudom”” – nyilatkozta Kelemen Hunor.

A probléma nem előzmény nélküli, hiszen korábban is előfordult már vízszivárgás a bányában. Bár márciusban aláírták a patak elterelésére vonatkozó kivitelezési szerződést, az esőzések miatt nem kezdődhetett el a munka. A patakmeder szabályozása egyébként a Román Vízügy hatáskörébe tartozik.

Az RMDSZ elnöke szerint most elsődleges feladat a munkahelyek megmentése és a helyi lakosság jövőbe vetett hitének helyreállítása. A szakértők szerint a helyreállítás első szakaszát féléves időtávban kell tervezni, kezdve a patakmeder elterelésével, amint az időjárási körülmények ezt lehetővé teszik.