Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Minden ötödik iskolában tanít olyan tanár, akinek nincs pedagógusvégzettsége

A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke alelnöke, Totyik Tamás szerint a tanárok hiánya már azelőtt is súlyos méreteket öltött, hogy bevezették volna számukra az állami intézményekben a koronavírus elleni kötelező oltást.

...svg content...Twenty20
Belföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Néhány nappal ezelőtt a PSZ másik alelnöke, Gosztonyi Gábor arról beszélt, hogy vannak olyan iskolák, ahol harmad- és negyedéves főiskolás hallgatókkal próbálják pótolni a tanárokat.

Most Totyik Tamás vázolta fel a hazai állapotokat az ATV Start című műsorában, megerősítve kollégája szavait, egyúttal hozzátéve, hogy a helyzet súlyosbodása már a kötelező oltás előtti időszakban elkezdődött. Soron kívül Kelenföld: szombat hajnaltól menetrend szerint közlekednek a vonatok

12 ezer tanár hiányzik a rendszerből a KIR-STAT adatai alapján, amit az intézményvezetők a saját bevallásuk alapján nyújtottak be. Ezt a 12 ezret most „még megfejelték”, de nem annyival, amennyit a kormány kommunikál, mert az csak az általános iskolákra és a gimnáziumokra vonatkozik Arról ráadásul nem beszélnek, hogy november-decemberben hányan hagyták el a pályát – tehát ez nem 800 fő körüli, hanem sokkal több – mondta Totyik.

Az alelnök nem tudja a pontos számot, rendkívül vegyes lehet a kép, szerinte elsősorban a természettudományos pedagógusok hiányoznak, de az óvópedagógusok körében is egyre drasztikusabb a hiány.

Totyik úgy gondolja, adekvát bérezéssel lehetne megoldani a problémát. 2013-ban a kormány egy életpályamodell bevezetéséről döntött, akkor majdnem 5 ezer fővel megugrott a pedagógusok száma, Totyik Tamás szerint ebből kiindulva ugyanez a folyamat minden további nélkül most is lejátszódna.

Egy végzős tanárhallgató kaphat állást egy iskolában, nincs megkötés, láttak olyan hirdetést is egyes tankerülettől, hogy németül vagy franciául beszélő, gimnáziumi érettségivel rendelkező embert kerestek. Az alelnök azt mondta, jelenleg minden ötödik oktatási intézményben dolgozik olyan pedagógus, akiknek nincsen tanárképzős végzettsége – összesen 4000 feladatellátási hely van, tehát ez nagyjából 800 embert jelenthet.