Felfedezték az ötezredik exobolygót, de még egyiken sem bukkantak rá az élet nyomaira
Kulcsfontosságú mérföldkőhöz értek a NASA szakemberei, megtalálták ugyanis az ötezredik Naprendszeren kívüli bolygót, amiből valószínűleg több százmilliárd lehet még a Tejútrendszerben.
A Kepler űrtávcső második missziója, a K2 adataiból összesen 65 exobolygóra bukkantak, melyeknek köszönhetően az eddig felfedezett planéták száma 5 005-re emelkedett. Ezek között van egy új, öt darab kisbolygóból álló rendszer is, ami a K2-384 névre keresztelt vörös törpecsillag körül kering, míg a többi égitest főként szuperföld, mini-Neptunusz és forró Jupiter.
A NASA bejegyzéséből megtudhattuk, a legelső exobolygó 1992-es megtalálása óta a keresések üteme a Kepler űrteleszkóp 2009-es elindításával gyorsult fel, amely a beazonosított exobolygók több mint kétharmadáért felelős. Ezt követte a 2018-ban Föld körüli pályára állított TESS műhold, ami továbbra is szorgalmasan kémleli az eget, és vadássza az objektumokat.
Az 5 000 általunk ismert Naprendszeren kívüli planétából 4 900 mindössze néhány ezer fényéven belül található a Földtől, és ha a jelenlegi tendenciákból és eredményekből indulunk ki, akkor csak a mi anyagalaxisunkban 100-200 milliárd lehet belőlük, ami egészen elképesztő szám.
A közeljövőben újabb küldetéseket indítanak a szóban forgó rejtélyes világok felderítésére, így a csillagászok tisztább képet kaphatnak az univerzumról, illetve arról, pontosan milyen égitestek száguldoznak a világegyetem mélyén.
Az elkövetkező hónapokban a Nancy Grace Roman űrteleszkóp csatlakozhat a nemrégiben világűrbe bocsátott James Webb űrtávcsőhöz, ezáltal kétszeres erővel kutathatnak az exobolygók után.