Összfehérje szint alapján megállapítható, milyen típusú mozgással válhatunk egészségesebbé
Kutatók kiderítették, hogy a vérben található proteinek szintjével személyenként előrejelezhető, melyik mozgástípusok járulhatnak hozzá ahhoz, hogy egészségesebbé váljanak.
Gyakori problémának számít az edzők és az orvosok körében, hogy hiába javasolnak vagy állítanak fel egy edzéstervet, a rajtuk részt vevő egyének nem mindig fejlődnek, sokszor pedig éppen az ellenkezőjét érik el az egyébként jótékonynak szánt mozgással.
Vannak emberek, akiknél az aerob edzésmódok válnak be, léteznek azonban olyan személyek is, akik esetében inkább az izomépítés és a testzsírcsökkentés idézheti elő a közérzet javulását és a fittség kialakulását.
A Beth Israel Deaconess Medical Center kutatói összesen 650 inaktív, ülő életmódot folytató felnőttet vizsgáltak meg, akiken elvégeztek egy 20 hétig tartó, hosszú távú edzésprogramot, majd időközönként vért vettek tőlük, és a bennük található körülbelül 5 ezer fehérje szintjét vizsgálták meg.
A kutatócsapat meghatározott 147 proteint, amelyek jelezhetik az egyének VO2max-szintjét, ami a szív- és érrendszeri, illetve a légzőrendszeri fittség egyik kulcsfontosságú alapegysége, később pedig vettek közülük 102 molekulát, amiket folyamatosan nyomon követtek.
Rájöttek, hogy ezek a fehérjék jelentős módon hozzájárultak a csontok, izmok és véredények kiépüléséhez, ezzel párhuzamosan javítottak a kardiorespiratikus egészségen, amely azután következett be, hogy mozgástípustól függően változott a szintjük a vérben.
Mindezekből kifolyólag elindultak a tudósok egy úton, amelynek végén megalkothatnak egy besorolási rendszert vagy akár egy mobil applikációt is, amivel véreredmények alapján felállítható egy megfelelő edzési terv, amivel elérhetik, hogy feljavuljon a segítséget kérő páciensek egészsége.