Összefoglaló Oroszország 2020-as évéről
Vlagyimir Putyin orosz elnök körül egyre nagyobb a titoktartás, ma már az sem nyilvános, hogy hol lakik, hogy hány szeretője van vagy volt, továbbá az sem világos, hogy egészségi állapota romlik vagy épp javul.
Vlagyimir Putyin orosz elnök körül egyre nagyobb a titoktartás, ma már az sem nyilvános, hogy hol lakik, hogy hány szeretője van vagy volt, továbbá az sem világos, hogy egészségi állapota romlik vagy épp javul.
Idén rengeteg pletyka kezdett el terjedni az orosz elnökről, ez alapján pedig a nemzetközi sajtó is azt feltételezte, hogy az orosz sajtó nyíltabb kommunikációt fog folytatni a jövőben. Az idén megjelent hírek szerint Putyin betegséggel küzd és akár készen állhat pozíciójának elhagyására, az orosz elnök egészségi állapotáról terjedő hírek pedig az alapján terjedtek tovább, hogy a 68 éves elnök egy találkozón köhögni kezdett.
Egyes hírek azt állították, hogy egy daganatos betegséggel küzd, míg mások a feltételezett Parkinson-kórról adtak hírt. Putyin októberi távolléte pedig csak tovább erősítette a felmerült lehetőségeket, miszerint az orosz elnök súlyos betegséggel küzd.
Mivel Putyin neve teljesen összeolvadt Oroszországgal, a szakértők komoly aggodalommal figyelték a nemzetközi híreket, ugyanis az elnök egészségi állapota nagyban befolyásolja Oroszország jólétét. Bár a feltételezések szerint Putyin akár le is mondhat a jövőben, a nemrég hozott jogszabályi módosítások egyértelműen lehetővé teszik, hogy Putyin minden erőfeszítés nélkül hatalmon maradjon egészen 2036-ig.
Maga a tény, hogy Putyin lehetőséget biztosított magának a hatalom megtartására, nem akadályozta meg a pletykák terjedését az esetleges utódok személyének latolgatására. A feltételezések szerint két személy lehet alkalmas az ország vezetésére, egyikük a korábbi elnök Dmitrij Anatoljevics Medvegyev, a másik pedig Szergej Narisškin.
Más források úgy vélik, az elnök unokatestvére, Roman Putyin is komoly politikai ambíciókkal rendelkezik, így akár ő is felkerülhet az esetleges utódok listájára. Miután Putyin szentesítette a törvényt, mely alapján sem őt, sem pedig családtagjait nem lehet felelősségre vonni az általuk elkövetett bűncselekmények miatt, egyértelműnek tűnik, hogy ezzel a törvénnyel bebiztosította magát a következő választásokra is.
A Daily Beast azt írja, az elmúlt 12 hónap elnöki kommunikációja során Putyin effektíve betiltotta demonstrációkat, sőt az egyszemélyes tüntetéseket is bünteti. Putyin elnöksége óta sorra nevezett ki korábbi KGB-tagokat az orosz közélet minden létfontosságú adminisztrációs területére, ezzel biztosítva a számára megfelelő kommunikációt.
A rengeteg keringő információ között szerepel egy érdekes feltételezés is: lehetséges, hogy Putyin rendelkezik egy titkos rejtekhellyel a távoli Altaj röghegységben, a mongol határ közelében. A helyi taxisofőrök azt állítják a rejtekhely létezik, melynek pontos elhelyezkedését a Chuisky autópálya 600 kilométeres körzetére tippelik. A légifelvételek alapján Putyin itt tölthette tavaszi és nyári pihenőjét, ám ezt természetesen senki sem erősítette meg.
Novemberben számos hír jelent meg Putyin állítólagos eltitkolt lányáról, akinek édesanyja, Szvetlana Krivonogih egykor az orosz elnök takarítónője volt, ám nem ez a legérdekesebb a történetben. A jelenleg 17 éves lány édesanyja Szvetlana Krivonogih haszonélvezője egy olyan vállalatnak, melynek részesedése van az orosz Rosszija bankban. Bár az elnök szóvívője kategorikusan cáfolta az állítást, mely szerint Putyinnak valóban lenne egy eltitkolt lánya, ezzel szemben az egyszerű takarítóként dolgozó Krivonogih hirtelen vagyonosodása komoly kérdéseket vet fel a témában.
A koronavírus mellett az év egyik legnagyobb figyelmet kapott eseménye a Navalnij-mérgezés lett, ugyanis mint ismeretes Alekszej Navalnij az orosz elnök egyik legnagyobb bírálója az orosz ellenzékben. Navalnij augusztus 20-án tárgyalt ellenzékiekkel Szibériában, ám a Moszkvába tartó repülőúton rosszul lett, kómába esett, berlini gyógykezelése során pedig bizonyosságot nyert, hogy a szervezetében talált anyag az egykori szovjet hadsereg által kifejlesztett novicsok harci idegméreg. Az orosz kormány természetesen tagadta, hogy bármi közük lett volna a mérgezéshez, ez a történés azonban komolyan megrengette az orosz lakosság Putyinba vetett bizalmát.