Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,53 Ft
Euró
393,77 Ft
Font
457,11 Ft
Bitcoin
63,843 $

Új részletek derültek ki az ősrobbanás körülményeiről

A Koppenhágai Egyetem kutatói kiderítették, mi történt azzal a különleges plazmával, amely az első anyag volt, ami az ősrobbanás első mikroszekundumában jelen volt.

Illusztráció Forrás: Pixabay
Tudomány

Kolláth Benjámin

Szerkesztő
TÉMÁK

Kb. 14 milliárd éve az univerzum a sűrű, forró állapotából radikális táguláson ment keresztül, ezt nevezik a tudósok ősrobbanásnak. Ez rengeteg részecskét, atomot, csillagot, galaxist és a ma ismert életet is létrehozó folyamat részleteiről azonban ma sem tudunk.

Eddig legalábbis, az EurekAlert ugyanis bemutatta a Koppenhágai Egyetem kutatóinak tanulmányát, akik egy kvark-gluon plazma nevű anyag vizsgálatával részleteket tudott meg a világegyetem keletkezéséről. Soron kívül Még mindig keresi a rendőrség az Andrássy úti Louis Vuitton üzletet kirabló elkövetőket

Az egyetem Niels Bohr Intézetének docense, Csou Jou elmondta, ez volt az első anyag, amely az ősrobbanás után már egy mikroszekundummal létezett:

„A kvarkokból és gluonokból álló plazmát az univerzum tágulása elválasztotta. Majd a kvarkokból úgynevezett hadronok lettek. Egy három kvarkból álló hadronból proton lesz, ez az atommagok egy része, amelyek a Föld, a mi és a minket körülvevő univerzum fő alkotóelemei.”

A kvark-gluon plazma (QGP) tehát csak az univerzum első mikroszekundumában volt jelen, a CERN hadronütköztetőjében azonban sikerült újjáalkotni és megvizsgálni, mi történt vele és pontosan leírni, hogyan bomlott le atomokká.

A hadronütköztető mellett a kutatók egy saját algoritmust is kifejlesztettek, amely az eddigieknél több részecske egymás mellett futó tágulását is elemezni tudja. Ennek eredményei alapján a QGP folyékony állagú volt, és hogy az idő múlásával folyamatosan változtatta alakját, ezzel különböztetve meg magát a többi anyagtól.

Ez egyelőre csak kis részletnek tűnhet, de Csou szerint a Physics Letters B folyóiratban publikált tanulmány egy lépéssel közelebb visz az ősrobbanás rejtélyének megoldásához és ahhoz, mi történt az univerzum első mikroszekundumában.

A NASA vezetője szerint Kína katonai projekteket hajt végre az űrben

A NASA igazgatója szerint jó esély van arra, hogy Kína a civil űrprogramjait katonai műveletek fedezésére használja.