Orvos magyarázta el, mi történhetett Suhajda Szilárddal 8700 méteren
A szakember kifejtette, miszerint 8000 méteren a szervezet minden egyes lélegzetvételért küzd, de a pihenés sem opció, mert azzal is sok energiát lehet veszíteni.
Dr. Kulja András, a népszerű orvos a TikTokon magyarázta el követőinek, hogy mi történhetett Suhajda Szilárddal, miután többen is azzal a kéréssel fordultak hozzá, hogy mondjon el néhány dolgot a téma kapcsán. Állítása szerint az emberi szervezet a tengerszinthez közeli magassághoz alkalmazkodott, az itteni légnyomáshoz, az itteni oxigénsűrűséghez. Ám ahogy egyre feljebb megyünk, csökken a levegő sűrűsége, és ezáltal csökken az egy légvétellel a tüdőnkbe és ezáltal a vérünkbe kerülő oxigénnek a mennyisége.
Hozzátette, már 2000 méteres magasságban jelentkeznek a magaslati betegség tünetei, ilyenkor pedig fejfájást, szédülést, hányingert tapasztalnak a hegymászók, mert a szervezetük az oxigénhiányos állapotot próbálja kompenzálni. Mindemellett gyorsabbá válik a szívverés, gyorsabban lélegzünk, és kitágulnak az ereink is – írta az Index.
Minél nagyobb a magasság, annál több a kockázat
A szakember ezt követően arra utalt, abban az esetben, ha egy hegymászó 2000 méter közelében marad, akkor a szervezete még képes alkalmazkodni a rendkívüli körülményekhez, de a tünetek fokozódnak, minél magasabbra mászik. A 7000–8000 méteres magasság felett pedig már halálzónáról beszélnek, mert a levegő sűrűsége csupán egyharmada a tengerszint közelinek. Az orvos szerint már azzal jelentős energiákat veszíthetünk ekkora magasságban, ha csak egy helyben állunk.
Elmondása szerint ilyenkor már akkor sem tud racionális döntést hozni a hegymászó, ha előzetesen felkészült egy ilyen helyzetre, arról nem beszélve, hogy mínusz 20 fok van ebben a magasságban, tehát a fagyás is egy óriási veszély. Ezért ha egy hegymászó nem tud időben visszafordulni és lejutni, akkor valószínűleg már nem fog leereszkedni, egyúttal azt gondolja, épp ez történhetett Szilárddal is.
@andras.doktor Replying to @ddorci25 A magaslati betegség kialakulása és élettana #orvos #edukáció #egészség #hegymászás #magaslatibetegség #andrasdoktor ♬ original sound – Dr. Kulja András