Alzheimer-kórt megelőző orrspray fejlesztését célozták meg kutatók
Ígéretes eredményekkel zárultak az Alzheimer-kórral összefüggő neurodegenerációs megbetegedések prevenciójára kifejlesztett orrspray klinikai tesztjei.
A legtöbb Alzheimer-kórral kapcsolatos kutatáshoz fűződő hipotézis szerint a neurodegenerációt az amiloid és a tau fehérjék rendellenes felhalmozódása okozza az agyban, ezért az elmúlt évtizedekben a gyógyszeres beavatkozások többsége ezeknek a toxikus fehérje-aggregációknak a visszafordítására vagy megelőzésére összpontosított.
A Translational Research & Clinical Interventions című folyóiratban megjelent, a Neuro-Bio nevű biotechnológiai cég által jegyzett tanulmányban a vállalat alapítója, Susan Greenfield, az Oxfordi Egyetem neurológusa, az Alzheimer-kór eredetét vizsgáló több évtizedes munkájára épített eredményeit mutatta be.
A Neuro-Bio kutatásai azon az elképzelésen alapulnak, hogy az Alzheimer-kórra irányuló sikeres kezelésnek olyan mechanizmusokat kell megcéloznia, amelyek megelőzik az amiloid és a tau felhalmozódását az agyban. Azt feltételezik, ha már látható, hogy ezek a mérgező fehérjék felgyülemlenek az agyban és neuronális károsodást okoznak, akkor már túl késő megpróbálni gyógyszerekkel megállítani vagy visszafordítani a folyamatot.
A Neuro-Bio munkáját alátámasztó alternatív hipotézis szerint az Alzheimer-kór egyik legkorábbi kóros kiváltó oka a T14 nevű, agyban található vegyület lehet, ami egy olyan molekula, amely fiatalkorban létfontosságú a szerv fejlődéséhez, ám a későbbi életkorokban toxikussá válhat.
Korábbi tanulmányok eredményei alapján az Alzheimer-kór korai jele lehet a T14 toxikus szintje az agytörzs izodentritikus magnak nevezett részében. A Neuro-Bio feltételezi, hogy a T14 inaktiválása ebben az agyi régióban megakadályozhatja az Alzheimer-kórhoz vezető neurológiai események egymásra épülő folyamatát.
Az újonnan közzétett tanulmány az NBP14 orrspray formulációjának az Alzheimer-kór egérmodellekben történő tesztelését célzó előzetes állatkísérletekről számolt be. Az ígéretes eredmények azt mutatják, hogy hat hét NBP14-használat a rágcsálók esetében agyi amiloidszint-csökkenéshez vezetett, 14 hét elteltével pedig az állatok a normális egészséges kontrollcsoportokhoz hasonló kognitív javulást mutattak.
A T14 gátlása mellett, amely lehetséges kezelésként szolgálhat, a feltételezések szerint a vérben, illetve a bőrben végzett T14-mérések korai diagnosztikai eszközként is szolgálhatnak.
Ezek az eredmények vitathatatlanul biztatóak, és egy olyan lehetséges jövőképpel szolgálnak, ahol néhány rövid orrspray minden reggel az Alzheimer-kór sikeres megelőző kezelése lehet. Bár ez az orvosi álom kecsegtető, még rengeteg kutatást el kell végezniük a tudósoknak addig, hogy embereken is megkezdődhessenek az éles tesztelések.