Felpörgették a kiberháborút az oroszok, amerikai bankok célkeresztben
Nem csak a fizikai térben zajlik a konfliktus Oroszország és a Nyugat között Ukrajna kérdésében, azonban ennek nagyon is a fizikai térben vannak következményei.
A New York Post különböző forrásokra támaszkodva ugyanis arról számolt be, hogy szemmel láthatóan az oroszok kiberháborút hirdettek az Egyesült Államok ellen, amelynek következménye lehet, hogy megpróbálják megbénítani a bankszektort és egyéb jelentős iparágakat.
A Biden-kormány már hónapok óta készíti arra a kibertámadásokra a legnagyobb amerikai bankokat, így a JP Morgan, a Citigroup, a Bank of America és a Goldman Sachs is jelentős összegeket költött a kibervédelmének megerősítésére.
Legtöbbször Iránból, Kínából és Oroszországból érkeztek eddig támadások, a háború kirobbanása óta viszont jelentősen megszaporodott ezeknek a száma, elsősorban a bankok technológiai infrastruktúrája ellen.
A bankszektor elleni kibertámadásokra szakosodott konzorcium, a Pénzügyi Szolgáltatások Információmegosztó- és Elemző Központja szerint egyelőre nem érzékeltek jelentős fenyegetést, amely egy kifejezett földrajzi helyszínre (jelen esetben Oroszországra) vezethetők vissza.
Az egyik meg nem nevezett vezető beosztású bankszektorbeli forrás szerint az iparágon belül konszenzus alakult ki azt illetően, hogy a bankszektort súlyos támadások érik és ezek mögött Oroszország állhat.
Herb Lin, a Stanford Egyetem vezetőkutatója és nemzetközi biztonsági szakértője szerint a bankszektor az egyik legjobban védett a kibertámadások alól, valamint más iparágak is kifejezetten támadási célpontok lehetnek:
A Kreml mindig is tagadta, hogy támogatna ilyen csoportokat, valamennyi hírszerzés a nyugati világban megerősítette már, hogy Vlagymir Putyin kifejezetten támogatja a hackerek tevékenységét.