Oroszország: a NATO katonai tevékenységeinek célja „a közvetlen konfrontáció”
A dokumentum szerint a katonai szövetség és az Egyesült Államok olyan fenyegetést jelent az országra nézve, amely mielőbbi ellenlépéseket kíván.
Az orosz elnök által vasárnap jóváhagyott új haditengerészeti doktrína fokozottabb tevékenységet ír elő az Északi-sarkvidéken, amelynek oka az USA világtengeri dominanciára törekvő irányvonala, valamint a NATO egyre fokozódó katonai tevékenysége.
A dokumentum szerint mindez komoly biztonsági fenyegetést jelent Oroszország számára, amely a nemzetbiztonságot és a fenntartható fejlődést is érinti, emellett számos tengeri szállítással kapcsolatos kihívást jelent.
Kitér arra is, hogy az Egyesült Államok jelentős globális befolyással bír a nemzetközi folyamatokra, beleértve a tengeri közlekedési útvonalakkal és az energiaforrások felhasználásával kapcsolatos műveleteket.
A szövetség ügyében azt írja, az orosz határokhoz közelítő katonai terjeszkedés, valamint a növekvő számú hadgyakorlatok is arra utalnak, hogy ezeket a tevékenységeket jelentős biztonsági fenyegetésként szükséges azonosítani.
Az új doktrína arra is rámutat, miszerint az USA és szövetségesei arra törekszenek, hogy korlátozzák Oroszország hozzáférését a Világóceán erőforrásaihoz és létfontosságú tengeri útvonalaihoz, mindemellett elsöprő fölényt érjenek el felette.
Erre való tekintettel előírják az Északi-sarkvidéken folytatott tevékenységek fokozását, a haditengerészet katonai képességeinek növelését, hogy Oroszország nemzetbiztonságát és nemzeti érdekeit szavatolni tudják.
További stratégiai céljuk az Orosz Föderáció tengeri határainak védelme és hatékonyságának növelése, ehhez pedig a távol-keleti hajóépítő ipar fejlesztésére és repülőgép-hordozók építésére van szükség – írta a TASS.
Végül azzal zárul, miszerint Oroszország tengeri politikáját a NATO tevékenységeinek figyelembevételével alakítják ki, amelynek célja az Orosz Föderációval és annak szövetségeseivel való „közvetlen konfrontáció”.