Kriptovalutákkal elkerülheti Oroszország a nyugati államok szankcióit
A Biden-kormányzat és az EU kemény gazdasági szankciókat ígért Oroszországgal szemben az ukrajnai invázió miatt, ám kérdéses, ezekkel valóban mérhetnek-e számottevő pénzügyi csapást Moszkvára.
Szakértők szerint a Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz közel álló milliárdos oligarchák a kriptopénzeknek köszönhetően potenciálisan tompíthatják a belengetett szankciók hatását és súlyát.
Az olyan digitális fizetőeszközök, mint például a bitcoin és az ethereum decentralizált jellege lehetővé teszi a kormányok és a nem kormányzati szervek számára a peer-to-peer tranzakciók előnyeit, függetlenül attól, el vannak-e vágva a hagyományos banki szolgáltatásoktól – írta a Bloomberg.
A kriptográfia elvein működő, felhasználók álcázásán alapuló kriptovaluták a blokklánc technológiára támaszkodnak, mely során az adatok egy nyilvános adatbázisban érhetőek el, viszont olyan módon tárolják őket, hogy a júzerek álneveket vehetnek fel.
Ezek az álnevek digitális pénztárcákhoz kapcsolódnak, amelyeket a kriptopénzek tranzakcióira használnak. Ha egy tárca tulajdonosát azonosítják, akkor egy másik tárca segítségével könnyedén kereskedhet digitális coinokkal, és egyszerű módon meg is nyithatja őket.
Nem véletlen, hogy ilyen tulajdonságok mellett a digitális valuták a bűnözők kedvelt pénzmosási módszerévé váltak, mivel nem szükséges mozgatásukhoz harmadik fél intézményeit igénybe venni.
Az orosz hatóságok egyelőre meglehetősen szigorúan viszonyultak a virtuális fizetőeszközökhöz, mert attól tartottak, hogy ha az állampolgárnak újabb lehetőséget adnak a pénzügyi tranzakciók lebonyolítására, az felhigíthatja a kormány belföldi monetáris politika feletti befolyását.
Oroszországon belül komoly nézeteltérések vannak a kriptovaluták szabályozásának legjobb módját illetően, a moszkvai központi bank egyenesen piramisjátéknak tekint rájuk, holott óriási lehetőségek rejlenek benne, amit hamarosan fel is ismerhetnek.