Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Orosz-Japán szigetvita: Moszkva védelmi rakétákat telepített Kurilhoz (videó)

Hosszú ideje húzódik egy kevésbé ismert területi vita Oroszország és Japán között, amely miatt komoly feszültség van a két ország között.

...svg content...Fotó: Twitter/Massimo
Ázsia
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A feszültség miatt Moszkva mondhatni „biztosra megy” és a vitatott Kuril szigetláncban található egyik lakatlan, vulkanikus szigetre telepítette a „Bástya” nevű part menti rakétarendszert – számolt be róla a The Guardian.

Az orosz védelmi minisztérium erről csütörtökön még egy képet is megosztott, ahogy a hatalmas rakétaszállítók ellepik a szigetet. A telepítés teljes körű volt, a rakéták mellé hangárokat is felhúztak, valamint katonákat is kirendeltek oda. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

A Bástya rakétarendszer az orosz hadsereg egyik fejlett védelmi rendszerének számít, akár 500 kilométeres távolságban is képes pontosan eltalálni vízi célpontokat. Nem ez az első ráadásul, hogy a Bástyát a Kurilra viszik, már 2016-ban telepítettek oda a part menti védelmi rendszerből.

Oroszország ráadásul biztosra megy a szigetlánc védelmét illetően, ugyanis még légvédelmi rendszereket és egy légibázist is felállítottak Iturup szigetén, ahova pedig vadászgépeket szállítottak a potenciális bevetés érdekében.

Az elmúlt évek során Moszkva növelte a katonai jelenlétét a szigetlánc körül, amelyet még a Szovjetunió szerzett meg a második világháború utolsó napjaiban. A probléma csak az, hogy Japán is területi igényt tart a szigetlánc egyes részeire.

A szigetlánc négy déli szigete ugyanis Japán állítása szerint hozzájuk tartozik, amelyet északi területeknek neveznek. Kuril miatt ráadásul formálisan még nem is kötött békét egymással a két ország, mert ezt a vitát nem sikerült rendezni.

A szigetlánchoz tartozó Matua szigetén a második világháború alatt japán katonai bázis volt, a szovjetek átvételét követően ez hozzájuk tartozó katonai bázis lett. Miután a Szovjetunió összeomlott, nem finanszírozták a szigetet, ezért be kellett zárni az ottani bázist.

Egyszerre 11 állítását cáfolta meg a kormány Magyar Péternek

Vitályos Eszter kormányszóvivő számos olyan állítást cáfolt meg, melyek Magyar Pétertől származnak, amiket hazugságoknak minősített.