Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Titkosszolgálati jelentés: Fehéroroszország elleni is inváziót akart indítani Oroszország 2020-ban

Szűk két évvel azt megelőzően, hogy Ukrajna ellen megindították az inváziót, egy másik volt szovjet tagállamba is be akartak vonulni illegálisan az orosz csapatok.

...svg content...Vlagyimir Putyin orosz (j) és Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök megbeszélést folytat a Vosztocsnij ûrközpontban, az Oroszország ázsiai részén, az Amuri területen lévõ Ciolkovszkijban 2022. április 12-én, Jurij Gagarin ûrrepülésének 61. évfordulóján. MTI/EPA/Szputnyik/Mihail Klimentyev
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Az ukrán védelmi minisztérium által nyilvánosságra hozott dokumentumok szerint ugyanis Oroszország kidolgozott egy tervet, miszerint bevonultak volna Fehéroroszország területére és elfoglalták volna azt, amikor tömeges tüntetések zajlottak Aljakszandr Lukasenka ellen – írja a Newsweek.

A védelmi minisztérium alá tartozó titkosszolgálati szervek beszámolója szerint Moszkva különböző legitimációs narratívákon dolgozott, amelyek alapján inváziót tudott volna indítani szomszédja ellen, miután Lukasenka elcsalta a belorusz választásokat. Soron kívül Mínusz 4 fok is lehet éjszaka, szerdán napközben változékony időnk lesz

Moszkva tervei között szerepelt egyebek mellett, hogy teljesen elnyomják a tüntetéseket, amelyek a választási eredmények miatt alakultak ki. Habár Lukasenka 80 százalékos győzelmet hirdetett, ellenfele, Szvetlana Tihanovszkaja sokkal népszerűbbnek tűnt a lakosság körében.

Az ukrán titkosszolgálat által nyilvánosságra hozott dokumentumok szerint az oroszok már egy információs kampányt is kidolgoztak, melynek végső célja a belorusz rezsimváltás lehetett volna, az oroszok viszont tartottak attól, hogy ez háborúhoz vezet.

Az orosz hadsereget a dokumentum szerint „közös katonai hadgyakorlat” címszó alatt vetették volna be belorusz területeken, különböző tankegységek is megjelentek volna, hogy átvegyék a hatalmat Lukasenkától.

Brian Whitmore, az Atlantic Council elemzője szerint „elképzelhető”, hogy ténylegesen voltak ilyen tervek, mivel Minszk és Moszkva között 2020 elején fagyossá vált a viszony, az USA még meg is próbálta „normalizálni” a kapcsolatokat Fehéroroszországgal.

Lukasenkát akkoriban kifejezetten aggasztotta a belorusz szuverenitás kérdése, ezért kiegyensúlyozott kapcsolatot kívánt kiépíteni a nyugati országokkal – ez pedig kifejezetten aggasztotta az orosz titkosszolgálatokat.

A fehérorosz rezsim viszont olyan brutálisan számolt le a tüntetőkkel, hogy ellehetetlenült a Nyugat felé közeledése és gyakorlatilag odarúgták az országot Putyin lába elé. Az orosz elnök pedig ezt ki is használta, az Ukrajna elleni invázió során is szabadon használja a belorusz területeket.

Szájer József bejelentette a visszatérését

Évekkel a lemondását követően Szájer József visszatér az európai politikába, miután elfogadta Schmidt Mária felkérését.

Izrael miniszterelnöke menesztette a védelmi miniszterét

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök úgy döntött, meneszti a védelmi miniszterét, Yoav Gallant, akiben már nem tud ugyanúgy bízni.

Amerikai elnökválasztás – bombafenyegetés miatt kellett evakuálni két szavazóhelyiséget

Két georgiai szavazóhelyiséget kellett átmenetileg kiüríteni kedden reggel hamis bombafenyegetések miatt, ami miatt a helyi hatóságok a szavazási idő meghosszabbítását kezdeményezték.