Oroszország hajlandó tárgyalni, de nem enged a követeléseiből
Az orosz külügyminiszter szerint Moszkva korábbi javaslatait a Nyugat sajátjaként használja fel.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter elmondta az újságíróknak, hogy Oroszország hajlandó tárgyalni a Nyugattal bizonyos biztonsági kérdésekről, de csak abban az esetben, ha ez nem jelenti az ország olyan alapvető követeléseinek félretételét, mint a NATO keleti terjeszkedésének megállítása.
„Úgy gondoljuk, hogy ez pozitív lépés, és készek leszünk erre a párbeszédre, de nem az álláspontunk elvi kérdéseinek tisztázása árán, amelyek a NATO fejvesztett keleti terjeszkedésének leállítására és az összes euroatlanti ország biztonságának más módozatainak keresésére vonatkoznak“ – jelentette ki.
Elmondta, hogy erről Vlagyimir Putyin orosz elnök „sajtótájékoztatóin részletesen beszélt erről“, valamint kijelentette, hogy a véleményük szerint a Nyugat most Oroszország javaslatait, amelyeket az elmúlt két-három évben elutasított, sajátjaként mutatja be.
„Most, hogy az európai biztonság kérdését a figyelem középpontjába helyeztük, [a Nyugat] kénytelen beleegyezni ezekbe, sőt saját kezdeményezéseiként mutatta be őket“ – idézi a TASS orosz hírügynökség.
Lavrov elsősorban arra a Putyin elnök által tett javaslatra utalt, amely szerint moratóriumot kell hirdetni a közepes és rövid hatótávolságú rakéták európai telepítésére, valamint a vezérkar néhány olyan kezdeményezésére, amelyet megfontolásra a NATO elé terjesztettek, beleértve a bizalomépítő intézkedéseket és a katonai párbeszédet.
„A Nyugat most mindezen területeket felvázolta a válaszában, amelyeket megkaptunk, kifejezve készségét arra, hogy komoly párbeszédet folytassunk ezekről a kérdésekről“ – tette hozzá.