Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Közelednek a választások Oroszországban, az egyik vezető független csatornát külföldi ügynökké nyilvánították

Közelednek a választások Oroszországban, a kormány pedig már javában készülődik: a Dozsgy nevű független tévécsatornát pénteken külföldi ügynökké nyilvánították, mely egyébként 11 éve működik az országban.

...svg content...Fotó: MTI/EPA/AP pool/Alekszandr Zemljanyicsenko
Külföld

Takács Petra

Szerkesztő

Az igazságügyi minisztérium bejelentése szerint a már kizárólag az interneten sugárzó Dozsgy mellett a Vázsnij Isztorij oknyomozó portált, valamint hét újságírót is külföldi ügynöknek minősítettek. Natalja Szindejeva, a csatorna vezetője tisztességtelennek nevezte ezt az intézkedést, és leszögezte, hogy maximálisan átlátható volt a tájékoztatásuk a finanszírozásukkal kapcsolatban, ugyanis a szabályoknak megfelelően közzétettek minden pénzügyi dokumentumot.

„Ostoba döntés. Nem vagyunk külföldi ügynökök, egy médiaorgánum vagyunk, amely tizenegy éve jelen van Oroszországban, és amelyet mindenki ismer, így a döntéshozók is” – fogalmazott Szindejeva az AP amerikai hírügynökségnek, hozzátéve, hogy fellebbezni fognak. Soron kívül Gulyás Gergely Magyar Péterről: „Időben szóltam, hogy elmebeteg”

A Dozsgy gyakran élesen bírálta az orosz hatóságok kemény fellépését a másként gondolkodókkal szemben, rendszeresen tudósított tüntetésekről, valamint részletesen foglalkozott például a tavaly nyáron megmérgezett, majd idén bebörtönzött Alekszej Navalnij ellenzéki politikus ügyével is. A Kreml júniusban megvonta a tévécsatorna akkreditációját, arra hivatkozva, hogy a társaság támogatta év elején a Navalnij melletti, engedély nélküli demonstrációkat.

A vonatkozó orosz törvény értelmében a külföldi ügynöknek minősített tömegtájékoztatási eszközök anyagai kizárólag ilyen megjelöléssel terjeszthetők, fel kell tüntetni minden megjelenő tartalmukon, hogy más államok érdekeit szolgálják. Ezt a szabályozást 2019-ben kiterjesztették magánszemélyekre, köztük bloggerekre is, jogvédők szerint azzal a céllal, hogy elhallgattassák a másként gondolkodókat – írja az MTI.