Oroszország jelezte, nem kíván a legfőbb európai emberi jogi szervezetben többet részt venni
Még a háború kitörését követően közölte az Európa Tanács, hogy felfüggesztik Oroszországot a szervezetből, amiből úgy tűnik, Moszkva sem kér többet.
Az Európa Tanács az európai kontinens legfontosabb emberi jogi szerve, ami a második világháború borzalmait követően jött létre. Nagyon fontos egyezményeket fogadtak már el korábban, amely megteremtette a modern emberi jogvédelmet a kontinensen.
Oroszország még 1996-ban csatlakozott a szervezethez Borisz Jelcin vezetése alatt, hogy egyértelműen jelezze a Nyugat felé a demokratizálódást. Ezt a döntést azonban akkoriban is sok kritika érte, már akkor többen jelezték, hogy ez a szervezetre nézve is rossz hatással van.
Oroszország tagságát már harmadjára függesztették fel: először 2001-ben a csecsen háború miatt, majd 2014-ben, amikor annektálták a Krím-félszigetet. Ez most a harmadik és úgy tűnik végső alkalom, hogy felfüggesztették őket.
A The Guardian beszámolója szerint ugyanis az orosz külügyminisztérium kijelentette, a továbbiakban nem kívánnak részt venni az Európa Tanácsban, ugyanis annak működését szerintük a NATO tagállamai teljes mértékben aláássák.
A február 25-i felfüggesztést követően egyébként történtek már erre utaló jelek, Dimitrij Medvegyev például arról beszélt, hogy így akár a halálbüntetést is vissza lehet állítani a legsúlyosabb bűnelkövetőknek.