Navalnij-hatás: egyre több orosz blogger szólal fel a korrupció ellen
Alekszej Navalnij igazi mártírrá vált az orosz kormánnyal elégedetlenek körében, ami egyre több bloggert sarkall arra, hogy folytassa a bebörtönzött ellenzéki politikus munkáját.
A 25 éves Igor Grisin is úgy döntött, hogy harcolni fog a korrupció ellen, amelyet nem csak Moszkvában, hanem szülővárosában, az orosz és szovjet űrtörténet szempontjából jelentős Koroljov városában is szükséges.
Grisin a saját blogját annak szenteli, hogy a történelmi jelentőségű épületeket és a helyi parkokat is megmentse a kormányhoz ezer szállal kötődő ingatlanfejlesztőktől. Oroszországban, ahol a hatóságok kritizálása tabutémának számít, a fiatal blogger is elkezdte érezni a nyomást:
„Imádom Koroljovot. Itt születtem és meg akarom védeni, amit imádok” – fogalmazott az AFP-nek Grisin szülővárosából, amely mindössze hat kilométerre van az orosz fővárostól, amely nevét a szovjet űrprogram atyjáról, Szergej Koroljovról kapta.
A 200 ezer fős városban sétálgatva Grisin több épületet is mutatott az AFP riporterének, amelyek színes, két- vagy négyemeletes lakóházakként díszelegnek. Ezeket főként 1946 és 1953 között, még Sztálin időszakában építették, történelmi jelentőségük viszont kiemelkedő.
Ezekben a lakóházakban éltek ugyanis a szovjet űrprogram legkiemelkedőbb alakjai, köztük Szergej Krijukov ballisztikus rakétákat fejlesztő mérnők és Konsztantyin Busujev is, aki részt vett a Szputnyik műhold fejlesztésében.
Az ingatlanfejlesztőknek azonban az a tervük, hogy ledózerolják ezeket a jelentős épületeket, hogy helyükre több emeletes panelblokkokat húzzanak fel, pontosan olyanokat, mint amelyek egész Kelet-Közép-Európa területén az egykori kommunizmus/szocializmus időszakát szimbolizálják.
Grisin és barátja, Roman Ivanov viszont elhatározták, hogy hiába a hatósági nyomás és a független médiával való leszámolás, akkor is szembeszegülnek a rendszerrel. Navalnij letartóztatása után ugyanis az orosz hatóságok minden ellenvéleményt, származzon az újságírótól vagy bloggertől, megpróbáltak a földbe döngölni.
Ivanov már húsz éve dolgozik újságíróként, tavaly májusban pedig kirúgta az állami tévétől, mert elindította a koroljovi ügyekkel foglalkozó Youtube-csatornáját. Mint fogalmazott, Oroszországban a valódi újságírást most már teljesen felváltotta a propaganda:
Ivanov hevesen kritizálta a koroljovi városvezetést, hogy profitálnak a történelmi épületek elpusztításából, miközben nagyon rosszul fejlesztik a város infrastruktúráját és még az önkormányzati választásokat is elcsalták.
Ivanov is természetesen Alekszej Navalnij munkássága alapján inspirálódott, elmondása szerint nagyra becsüli az ellenzéki politikus tevékenységét, mellyel az orosz elit pénzügyi trükközéseit és korrupcióját hozták nyilvánosságra.
Grisin elmondása szerint csak az interneten és a közösségi médiában van már csak lehetőség megnyilvánulni, mert minden médiafelületet az állam finanszíroz. Ráadásul az orosz hatóságok azon a ponton vannak, hogy semmi ellenzékiséget nem tűrnek meg, a Navalnij-féle csapat nagy részét például feltették a közelmúltban a terroristák és szélsőségesek listájára.
A közösségi média sem teljesen immunis azonban az orosz kontrolltól, a helyi hatóságok már a Facebook, a Twitter és a TikTok ellen is kiszabtak bírságot, mert nem távolítottak el bizonyos tartalmakat, miközben az Apple-t és a Google-t arra kényszerítették, hogy távolítsák el Navalnij applikációját az online boltokból.