Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Oroszország figyelmeztetése az Egyesült Királyságnak: legközelebb hajókat fog bombázni

Oroszország csütörtökön figyelmeztette az Egyesült Királyságot, hogy bombázni fogja a brit haditengerészet hajóit a Fekete-tengeren, amennyiben a brit haditengerészet újabb provokatív akciókat hajt végre az Oroszországhoz csatolt Krím partjainál.

...svg content...Fotó: Flickr/Jeffery Simpson
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Oroszország hivatalos diplomáciai elmarasztalás céljából beidézte a moszkvai brit nagykövetet, miután a hadihajó megsértette felségvizeit a Kreml szerint, amelyek az Egyesült Királyság és a világ nagy része szerint azonban Ukrajnához tartoznak.

Az Egyesült Királyság szerint Oroszország pontatlanul számolt be az incidensről. Nem adtak le figyelmeztető lövéseket, és nem dobtak bombákat a Royal Navy Defender rombolójának útjába – közölte. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Moszkvában Oroszország beidézte Deborah Bronnert nagykövetet, hogy megrovásban részesítse az Egyesült Királyság „veszélyes” fekete-tengeri akciója miatt, míg Maria Zakharova külügyminisztériumi szóvivő „szemérmetlen hazugsággal” vádolta Londont.

„A józan észre apellálhatunk, követelhetjük a nemzetközi jog tiszteletben tartását, és ha ez nem működik, akkor bombázhatunk”

– mondta Szergej Rjabkov külügyminiszter-helyettes az orosz hírügynökségeknek.

Rjabkov, utalva az események moszkvai verziójára, amelyben egy orosz repülőgép bombatámadást indított a brit romboló útvonalára, azt mondta, hogy a jövőben bombákat fognak küldeni „nemcsak az útvonalára, hanem a célpontra is”.

A Fekete-tenger, amelyet Oroszország arra használ, hogy kivetítse hatalmát a Földközi-tengerre, évszázadok óta feszültséget okoz Oroszország és versenytársai, például Törökország, Franciaország, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok között.

Oroszország 2014-ben elfoglalta és annektálta Ukrajnától a Krím félszigetet, és a partjai körüli területeket orosz vizeknek tekinti. A nyugati országok a Krímet Ukrajna részének tekintik, és elutasítják Oroszország igényét a körülötte lévő tengerekre.

Boris Johnson miniszterelnök szerint a brit hadihajó, amely az ukrajnai Odessza kikötőjéből a grúziai Batumi kikötőjébe tartott, a törvényeknek megfelelően járt el, és nemzetközi vizeken tartózkodott – írja a Reuters.

„Ezek ukrán vizek, és teljesen jogosan használták őket arra, hogy A pontból B pontba eljussanak” – mondta Johnson. Ben Wallace brit védelmi miniszter azzal vádolta az orosz pilótákat, hogy 152 méteres magasságban a hadihajó felett nem biztonságos repülőmanővereket hajtottak végre.

„A Királyi Haditengerészet mindig betartja a nemzetközi jogot, és nem fogadja el az ártatlan áthaladásba való törvénytelen beavatkozást”

– mondta Wallace.

A nemzetközi tengerjog szerint az ártatlan áthaladás lehetővé teszi, hogy egy hajó áthaladjon egy másik állam felségvizein, amennyiben ez nem befolyásolja annak biztonságát. Az Egyesült Királyság vitatta az események orosz verzióját, Dominic Raab külügyminiszter pedig „előre láthatóan pontatlannak” nevezte azt.

A Grúziával vívott 2008-as háborúja során Oroszország felháborodott a Fekete-tengeren tevékenykedő amerikai hadihajókon, és áprilisban az Egyesült Államok lemondta két hadihajó telepítését a térségbe.

A London és Moszkva közötti kapcsolatok kifejezetten törékenyek azóta, hogy 2018-ban a szovjet fejlesztésű, Novicsok néven ismert idegméreggel megmérgezték Szergej Szkripal volt kettős ügynököt, a téglát, aki több száz orosz ügynököt árult el a brit MI6 külföldi kémszolgálatnak.

A brit romboló a héten az ukrajnai Odessza kikötőjébe látogatott, ahol megállapodást írtak alá arról, hogy az Egyesült Királyság segít Ukrajna haditengerészetének korszerűsítésében.

Oroszország szerint a hajó 3 kilométerre merészkedett orosz vizekre a Fiolent-fok közelében, amely a Krím déli partjainál, Szevasztopol kikötője, az orosz haditengerészet fekete-tengeri flottájának főhadiszállása közelében található.

A brit BBC olyan felvételeket tett közzé a hajóról, amelyeken egy orosz parti őr arra figyelmeztet, hogy lőni fog, ha a brit hajó nem változtat irányt.

„Ha nem változtatnak irányt, tüzelni fogok” – mondta egy erősen akcentusos orosz hang angolul a brit hajónak. A BBC szerint lövések dördültek el, és akár 20 orosz repülőgép is „zúgott” a brit hajó körül.

Az Egyesült Királyság szerint a lövések egy orosz tüzérségi gyakorlat részei voltak. Oroszország közzétette a brit hajó közelében repülő orosz Szu-24-es bombázóról készült felvételeket.

„Ezek a repülőgépek nem jelentettek közvetlen veszélyt a HMS Defenderre, de néhány manőverük nem volt sem biztonságos, sem szakszerű”

– mondta a brit Wallace.

Egyszerre 11 állítását cáfolta meg a kormány Magyar Péternek

Vitályos Eszter kormányszóvivő számos olyan állítást cáfolt meg, melyek Magyar Pétertől származnak, amiket hazugságoknak minősített.