Oroszország leválaszthatja Ukrajnát Európa legnagyobb atomerőművéről, rendkívül veszélyes lehet a manőver
A hírek szerint Oroszország részletes tervet dolgoz ott ki arra, hogy Európa legnagyobb atomerőművét leválassza az ukrán elektromos hálózatról.
Oroszország az elmúlt fél évben többek között Európa legnagyobb atomerőművét is elfoglalta, ahol jelenleg is ukrán szakemberek dolgoznak, csak épp már orosz felügyelet mellett. Az orosz erők nem tervezik visszaadni a zaporizzsjai erőművet, amit elmondásuk védelem alá kellett helyezniük.
Időközben bizonyítékokat adtak át az ENSZ-nek arról, hogy támadás alá vették az ukránok az erőművet, amivel atomkatasztrófát okozhatnak, és igyekeznek megakadályozni azt, hogy a nemzetközi ellenőrök megérkezzenek az objektumba.
Az oroszok rendkívüli ülést is tartottak a helyzet miatt, és a The Guardian úgy értesült, részletes tervet dolgoztak ki arra, hogy az erőművet leválasszák az ukrán elektromos hálózatról, kockáztatva ezzel azt, hogy a hűtőrendszerek katasztrofális módon meghibásodhatnak.
A világ vezetői azt akarják, hogy az erőmű területe egy demilitarizált övezetté váljon, ahol semmilyen fegyvert nem tarthatnak, miután olyan felvételek láttak napvilágot, amik megmutatták, hogy az orosz hadsereg járművei az erőműben parkolnak.
Petro Kotin, az ukrán atomenergetikai vállalat vezetője a brit lapnak adott interjújában arról beszélt, hogy az orosz mérnökök már elkészítették az átkapcsoláshoz szükséges tervezetet a vészhelyzeti protokollokkal arra az esetre, ha a harcok megszakítanák az áramkapcsolatot.
Megerősítette, hogy a tervet már bemutatták az erőmű dolgozóinak, ami nem veszélytelen, miközben az áramellátás kapcsolatai már most is kritikus helyzetben vannak, miután a négy fő vezetékből, amelyek az ukrán hálózathoz kapcsolódnak, három meghibásodott a háború alatt. Emellett a három tartalékvezetékből kettő szintén nem működik, melyek egy hagyományos erőműhöz kapcsolódnak.
Ha az oroszok megvalósítják a tervüket, az katasztrofális meghibásodáshoz is vezethet, mert ebben az esetben egyetlen áramforrástól függne a reaktorok hűtés. A szakember szerint nem lehet azonnal átállni egyik rendszerről a másikra, hanem le kell kapcsolni mindent az egyik oldalon, és csak azt követően kezdenek átállni a másikon. Megjegyezte, ha másfél órán keresztólnem biztosítják a hűtést, máris beindul az olvadás.