Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
371,21 Ft
Euró
394,62 Ft
Font
460,72 Ft
Bitcoin
62,206 $

Az oroszok egy 10 éves szlovén képpel állítják, hogy Ukrajna piszkos bombát készít

Ismételten lehullt a lepel Oroszország legújabb próbálkozásáról: a korábbiakhoz hasonlóan ugyanis ismét megpróbálkoztak dezinformációk terjesztésével, állítva, hogy Ukrajna piszkos bombát tervez készíteni.

Fotó: Unsplash/Markus Winkler
Európa

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az Euronews számolt be arról, hogy az orosz külügyminisztérium ismételten hazugsággal próbálta gyanúba keverni Ukrajnát, ezúttal oly módon, hogy egy mintegy 10 évvel ezelőtt, Szlovéniában készült fotót tettek közzé, melyről állították, hogy azon valójában az ukrán előkészületek láthatók, egy piszkos bomba előállításáról.

A Twitteren közzétett fotó azonban a valóságban valamikor 2010 környékén készült, és annak idején a Szlovén Radioaktív Hulladék Ügynökség (ARAO) tette közzé. Soron kívül Helyszíni fotókon a Ferihegyi repülőtérre vezető úton történt halálos baleset

Oroszország ismételten dezinformációkat próbált terjeszteni

Moszkva a korábbiakhoz hasonlóan úgy próbálta terjeszteni a legújabb dezinformációt, hogy állította, a fotó „bizonyíték” arra vonatkozóan, hogy „két szervezet Ukrajnában közvetlen megbízást kapott arra, hogy létrehozzák az úgynevezett piszkos bombát”.

Az orosz külügyminisztérium azonban még ennél is tovább ment és egyenesen a szintén álhíreket terjesztő orosz védelmi minisztériumot idézve állította, hogy „a munkálatok a befejezés szakaszában vannak”.

Ukrajna és nyugati szövetségesei erre reagálva abszurdnak és veszélyesnek minősítették ezen hamis állításokat, és azt sugallták, hogy Oroszország ezzel a háború további eszkalálására készül. Eközben megszólalt a szlovén kormány is, és a Twitteren közölték, hogy:

„A képet a nagyközönség és az érdeklődők számára tartott szakmai előadásokhoz használták fel, magyarázó anyagként. A képen olyan füstérzékelők láthatóak, melyek általános használatra vannak kihelyezve. Szlovéniában a radioaktív hulladékot biztonságosan tárolják, és felügyelet alatt áll. Nem használják fel piszkos bombák készítésére”.

Dragan Barbutovski, Robert Golob szlovén miniszterelnök tanácsadója szintén megerősítette, hogy az oroszok visszaéltek az ARAO fotójával. Az orosz külügyminisztérium által közzétett tweetben egy egy atomerőmű, egy radioaktív hulladéktároló és „tudományos kutatóreaktorok” képei láthatók, egy online elemzésből pedig az is kiderült, hogy az egyik kép, mely egy állítólagos „tudományos kutatóreaktort” ábrázol, valójában egy stockfotó az oroszországi Belojarszk atomerőműről, több mint 1000 kilométerre az ukrán határtól.

Izrael felbőszítheti Iránt a robbanások után

Egyre több forrás számol be arról, hogy izraeli rakéták csapódhattak be Irán területén, ahol többek között nukleáris létesítmények is találhatóak.