A legnagyobb fegyvergyárak pezsgőt bontanak az orosz-ukrán válság kialakulása miatt
Már régóta elfogadott tény, hogy az egyes háborúk mögött meghúzódó szálak között mindig ott szerepelnek a legnagyobb fegyvergyárak pénzügyi érdekei.
A sokszor konteóba hajló elméletek szerint előfordul, hogy maguk a fegyvergyárak robbantanak ki konfliktust, hogy el tudják adni termékeiket. Erre ugyan nem érkezett még egyetlen bizonyíték sem, de kétségtelen, hogy nem járnak rosszul egy konfliktussal.
A Raytheon és a Lockheed Martin, az Egyesült Államok egyik legnagyobb fegyvergyárai pedig a közelmúltban kérkedtek is ezzel a befektetőiknek, hogy az ukrán-orosz válsághoz hasonló konfliktusok nagyon jót tesznek az üzletüknek – idézte az In These Times.
Az Egyesült Államok egyre nagyobb szerepet próbál vállalni a konfliktusba, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök már csitította is Joe Bident, hogy enyhítsen a retorikáján, mert nem jelent akkora közvetlen fenyegetést az orosz invázió, mint ahogyan az USA előadja.
Az amerikai kormány egyre több fegyvert szállít az ukrán védelmi erőknek, köztük Javelin páncéltörő légvédelmi rakétákat is, amelyet éppen a Raytheon és a Lockheed Martin fejlesztett ki közösen a Pentagon megbízásából.
Mindeközben a Kongresszus demokratái és republikánusai egymást licitálva kívánnak védelmi támogatást nyújtani Ukrajna számára, amellyel szintén a fegyvergyárak járnának jól. Habár a két tábor nem sok mindenben szokott egyetérteni, a háború kérdésében a legtöbbször mindig konszenzus van.
Számos háborúellenes aktivista azonban arra figyelmeztet, hogy az ukrán válság miatt ismét tetőponton lévő Washington-Moszkva feszültség egy sokkal nagyobb konfliktussá eszkalálódhat, ami ki is csúszhat a felek irányításából:
Greg Hayes, a Raytheon vezérigazgatója a CNBC hírtelevízió vendégeként arról is beszélt, hogy hiába van jelentős túlerőben az orosz hadsereg, olyan védelmi rendszereket tudnak szolgáltatni az ukránoknak, amely még a háborút is sikerülhet megelőzni.
Az In These Times megjegyzi, hogy ez úgy hangzik, mintha egy hirdetői lehetőséget látna a fokozódó feszültségekben Hayes, és ez nem is áll távol a valóságtól. A Raytheon befektetőivel tartott megbeszélésen ugyanis jelezte, profitra számít a konfliktusokból:
Jim Taiclet, a Lockheed Martin vezérigazgatója pedig szintén a befektetőkkel tartott beszélgetésén jelezte, hogy az észak-koreai, iráni, jemeni, kínai és az orosz fenyegetéseknek köszönhetően „megnőtt a verseny” a hatalmak között, amely a védelmi költségvetéseket is növelni fogja.
Nem véletlen az öröm a fegyvergyárak részéről, ugyanis régóta hírlik Washingtonban, hogy az egyik legnagyobb befolyással rendelkező gazdasági szektornak tekinthetők a politikában. Egyes becslések szerint évi 700 lobbistát küldenek Washingtonba, hogy a hadiipar érdekeit érvényre juttassák.