Egy orosz tiszt mindent kockára tett, hogy megszabaduljon Putyin háborújától
Hangsúlyozta, mindez nem az ő csatája volt, emellett nem akarta úgy érezni, hogy a részese volt, azonban a feladatainak teljesítése közben mégis azzá vált.
Egyes nyugati tisztviselők, valamint a Pentagon értékelése szerint az orosz csapatok alacsony morállal és súlyos veszteségekkel küzdenek Ukrajnában, miközben a parancsok végrehajtását többen is megtagadták.
Egy orosz tiszt azt állítja, ő eleinte nem gondolkodott a dolgokon, mindössze teljesítette a feladatait, s még február 22-én sem merült fel benne, hogy valami gond lehet. Ekkor a dél-oroszországi Krasznodarban állomásozott az egységével, majd minden magyarázat nélkül elvették tőlük a mobiltelefonjaikat, éjszaka pedig Z betűt kellett festeniük a katonai járműveikre.
Másnap a Krímbe vitték őket, miközben Vlagyimir Putyin inváziót indított Ukrajna ellen, ők azonban erről mit sem tudtak, mivel nem voltak kapcsolatban a külvilággal, illetve semmilyen információ nem jutott el hozzájuk.
Két nappal később Ukrajnába vezényelték őket, amelyet többen megtagadtak ott helyben, majd megírták a lemondólevelet és elmentek, azt azonban nem lehet tudni, hogy mi történt velük. A tiszt maradt, bár elmondása szerint maga sem tudta, miért döntött így végül.
Majd egy nap rádióvevő közelébe jutottak, ahol bele tudtak hallgatni a hírekbe, így értesültek arról, mi is történik valójában. Ekkor tudatosult benne, hogy mit kell tennie, ezért összeszedte minden erejét és a parancsnokához indult, hogy megírja a lemondólevelét.
A felettese először elutasította a kérését, mondván, hogy nem lehet megtagadni a szolgálatot, emellett akár büntetőeljárás is indulhat a tiszt ellen, ő azonban kitartott az elhatározása mellett, így tollat és papírt kapott. Jelenlegi helyzetéről azt mondta, nem tudja még, mi fog történni ezután, de örül annak, hogy hazajött és a családjával lehet.
Számos tiszt és katona írta már meg a lemondását, az ukrán hírszerzés pedig azt állítja, akár több orosz egység 60-70 százaléka, ezernél is több fő tagadhatta meg a szolgálatot, ám a szakértők szerint megvan rá az esély, hogy a parancsnokok elutasítják a kéréseket, vagy akár meg is próbálják félemlíteni őket.
Az erre vonatkozó számadatokat a CNN nem tudta függetlenül ellenőrizni, a beszámolók alapján viszont a toborzás még mindig tart az országban, az új katonák pedig a szegényebb, kilátástalanabb régiókból érkeznek.