Orosz szankciók: „hogy lehet egy olyan világban élni, amely csak Oroszországra korlátozódik?”
Egyre nagyobb mértékben mutatkozik meg az orosz szankciók hatása a mindennapi életben, amelyről eltérő véleményen vannak az Oroszországban élő állampolgárok.
Julia Shiemelevich francia nyelvtanárnő úgy érzi, az élete máris összeomlott, mivel minden olyan luxus, amelyhez az évek során hozzászoktak, úgymint az importált termékek és a ruhák, hirtelen eltűntek az emberek életéből, ráadásul a háború kirobbanása óta a nyelvórákat is lemondták a diákjai.
Szomorúan tette hozzá, hogy vasárnap a fia is csatlakozott az Oroszországot elhagyók táborához, így a legnagyobb nehézség nem a „nadrágszíj szorosabbra húzása lesz”, hanem a fiától való elválás, illetve a „mélységes bűntudat az egész világ előtt”.
A legismertebb kiskereskedelmi cégek, mint például a Zara, az H&M és az Ikea, egyik napról a másikra függesztették fel értékesítéseiket Oroszországban, emellett Moszkvában számos bevásárlóközpont döntött amellett, hogy bezárja kapuit.
Anastasia Naumenko, egy 19 éves egyetemista elvesztette a munkáját az Oysho divatmárka egyik üzletében, mivel a tulajdonos bejelentette, hogy elhagyja az orosz piacot, emellett abban sem biztos, hogy a későbbiekben tud-e majd magának sminktermékeket vásárolni, mert már most arról pletykálnak, hogy az „árak megnégyszereződtek”.
Elkeseredve osztotta meg félelmeit, hogy talán fel kell adnia az álmát, hogy egy nap újságíró lesz, miután elfogadták a törvényt, amely alapján 15 év börtönbüntetést is kiszabhatnak azokra, akik az orosz hadseregről „álhíreket” osztanak meg. „Kinek van szüksége a munkámra egy ilyen cenzúra mellett? Hogyan lehet egy olyan világban élni, amely csak Oroszországra korlátozódik?” – kérdezte tehetetlenül.
Pjotr Loznitsa, aki belsőépítészként dolgozik, leginkább gyermekei jövőjéért és idős szüleiért aggódik, mivel nem biztos benne, mennyire tudnak majd hozzáférni a szülei importált gyógyszereihez, illetve azt tervezi, hogy elhagyja az országot, ha egy éven belül nem javul a helyzet – derül ki a Yahoo News cikkéből.
Ksenia Filippova viszont úgy véli, hogy a szankciók lehetőséget jelentenek az orosz márkák feltörekvéséhez, ezzel helyettesítve azokat az ismert márkákat, amelyek elhagyták az országot, Tamara Szotnyikova pedig azt gondolja, hogy bár a szovjet korszakban „semmilyük sem volt, mégis békében éltek”, így a jelenlegi helyzettel is meg fognak majd birkózni.