Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Orosz hírszerzés: lassan kezdenek rájönni Brüsszelben, hogy nagy hibát követtek el

Orosz hírszerzés: lassan kezdenek rájönni Brüsszelben, hogy nagy hibát követtek el

Orosz hírszerzés: lassan kezdenek rájönni Brüsszelben, hogy nagy hibát követtek el
Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője nyilatkozik a sajtó képviselőinek az EU-tagországok védelmi minisztereinek találkozója előtt Brüsszelben 2025. május 20-án. MTI/EPA/Olivier Hoslet

Az SZVR jelentése szerint az EU vezetése lassan kezdi felismerni, hogy komoly hibát vétettek Kaja Kallas kinevezésével az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének posztjára.

„Kaja Kallas az Európai Unió válságának látható megnyilvánulása. Az orosz Külső Hírszerző Szolgálat (SZVR) sajtóirodája arról számol be, hogy a rendelkezésükre bocsátott információk szerint Brüsszel kezdi elismerni hibáját, amikor Kaja Kallast nevezte ki az EU külpolitikai főképviselőjének posztjára” – írják a közleményben. Az orosz szervek szerint az Európai Unióban egyre nagyobb az elégedetlenség azzal kapcsolatban, hogy Kallas nem mutat megfelelő szakmai kompetenciákat a főképviselőséghez. Szerintük az a vélemény alakult ki a szervezet döntéshozatalában, hogy a korábbi észt miniszterelnök egyszerűen nem képes más nézőpontokat is figyelembe venni a megfelelő súllyal.

Mindemellett gyakran túl egyszerű megoldásokat dolgoz ki a különböző helyzetek megoldására, amelyek nem megfelelőek. Azt mondják, hogy egyes európai kormányok már gyakorlatilag nyíltan azzal vádolják Kallast, hogy „túlzottan elkötelezett és hajlamos a spontán és koordinálatlan kezdeményezésekre” – számolt be a Portfolio a TASZSZ-ra hivatkozva. Az SZVR kiemeli, hogy az EU vezetése kifejezetten megdöbbent, amikor a főképviselő Donald Trump amerikai elnököt bírálta. Az orosz hírszerzés szerint a brüsszeli döntéshozók kifejezetten problémásnak ítélik meg, hogy a politikus úgy fogalmazott, hogy „a szabad világnak új vezetőre van szüksége”.

Hozzáfűzték: azért különösen fájó ez a kijelentés, mivel megnehezíti a tárgyalásokat Washingtonnal, ráadásul a Trump kormányzat kifejezetten számon tartja a hasonló nyilvános megjegyzéseket. Továbbá azt is közölték a Kallas elleni érvek között, hogy az elmúlt öt és fél hónapos hivatali ideje alatt nem sikerült munkakapcsolatot kialakítania a legtöbb uniós tagállam vezetőjével, ezért lényegében nem tudja ellátni a hivatalát megfelelően. Arról is írnak, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének elégedetlensége miatt Kallast kizárták a stratégiai védelempolitikai dokumentumok kidolgozásából – derül ki a cikkből.

Ezen értesüléseket eddig nem erősítették meg hivatalosan, ám a cikk alapján nem kizárható, hogy Moszkva dezinformációs kampányt szeretne folytatni az EU-s vezető ellen, mivel az észt politikus az egyik legfontosabb támogatója az oroszok elleni kemény fellépésnek. Éppen a napokban fogadták a 17. szankciós csomagot Oroszország ellen Brüsszelben, ez a körülmény pedig kiemelten óvatos megközelítésre int a sorokkal kapcsolatban – jegyzik meg.


Ebben a cikkben arra is kitértünk, hogy Csehország folytatni fogja Ukrajna támogatását, mert ez jelenlegi és jövőbeli biztonságuk egyik kulcseleme. Erről a cseh elnök, Petr Pavel beszélt Mark Rutte NATO-főtitkárral közös sajtótájékoztatóján Brüsszelben, s mint fogalmazott, Ukrajna számára a legerősebb biztonsági garancia egy erős és jól felszerelt hadsereg lesz. „A további lehetőségek a béketárgyalások eredményeitől függenek majd” – tette hozzá.