Kulcsfontosságú tengeri elemet veszített el Oroszország a Moszkva hajóval
Az Egyesült Királyság védelmi minisztériuma azt állítja, hogy a Moszkva kulcsfontosságú szerepet töltött be parancsnoki hajóként és légvédelmi pontként is.
Az Egyesült Királyság védelmi minisztériuma reagált az orosz Fekete-tengeri flotta zászlóshajója elleni támadásról, és annak sérüléseiről szóló jelentésekre, annak ellenére, hogy senkinek nincsenek pontos információi.
Az orosz Fekete-tengeri Flotta zászlóshajójaként a Moszkva kulcsfontosságú szerepet töltött be parancsnoki hajóként és légvédelmi csomópontként egyaránt. A szovjet korabeli hajó egyike volt az orosz haditengerészet mindössze három Szláva-osztályú cirkálójának – írja a jelentés.
A védelmi minisztérium hozzáteszi, hogy az eredetileg 1979-ben hadrendbe állított Moszkva átfogó, a képességek javítását célzó felújításon esett át, és csak 2021-ben tért vissza hadműveleti státuszba – írja a The Guardian.
Ez az incidens azt jelenti, hogy Oroszország most már két kulcsfontosságú haditengerészeti eszközben szenvedett kárt Ukrajna lerohanása óta, az első az orosz Alligator-osztályú Szaratov partraszálló hajó volt március 24-én.
Úgy vélik, ez a veszteség arra fogja késztetni az Orosz Föderációt, hogy felülvizsgálja tengeri pozícióját a Fekete-tengeren, azonban Moszkva korábban közölte, hogy bár a legénységet evakuálni kellett, akkora veszteséget nem szenvedtek, hogy ne maradhasson a tengeren a hajó.
Maxim Marcsenko, Odessza ukrán területi adminisztrátora egy Telegram-bejegyzésben azt állította még szerdán, hogy az ukrán erők Neptun rakétákkal találták el a hajót, amelyek súlyos károkat okoztak.
A orosz védelmi minisztérium közölte csütörtökön, hogy „a Moszkva cirkálón keletkezett tűz forrását lokalizálták“, azonban a fő fegyverzet szenvedett súlyos károkat, ezért „továbbra is a tengeren marad“.
A TASZSZ orosz hírügynökség azonban arról számolt be, hogy vontatás közben elsüllyedt a hadihajó, ez pedig, ha így van, bizonyosan jelentős diadal lenne Ukrajna számára, mivel ez a hajó jelent meg a háború elején a Kígyó-szigetnél, hogy magadásra szólítsa fel az ukrán katonákat.