Három évtizeddel vetették vissza az orosz gazdaságot a nyugati szankciók
Az Ukrajnával szemben indított háborúra válaszlépésként eszközölt megszorítások jelentős negatív hatással vannak az orosz gazdaságra.
Oroszország pénzügyi rendszere és valutája összeomlóban van, ami arra kényszeríti a Kremlt, hogy bezárja a tőzsdét és mesterségesen támogassa a rubel árfolyamát.
Lényegében egyik napról a másikra megbukott az ország 40 éves erőfeszítése, hogy virágzó piacgazdaságot építsen ki, amely Mihail Gorbacsov korábbi vezető alatt kezdődött – olvasható a Napi.hu riportjában.
Mindezekből kifolyólag megszűnik a helyi piac integráltsága és nyitottsága az európai tőzsdéken, hiszen a nagyvállalatok elhagyták az orosz gazdaságot, az USA és az EU pedig leállította a kereskedelmi és turisztikai együttműködéseket.
Ezenkívül több százmilliárd eurót fagyasztottak be, amelyet az orosz központi bank tart tartalékban külföldön. A rubel árfolyamát megtámasztó tartalékalapok nélkül a Kreml nagyon keveset tud tenni annak megakadályozására, hogy a rubel értéke összeomoljon – írta a portál.
Szakértők szerint az sem kizárható, hogy a rubel összeomlik, és bár az elmúlt napokban feltámadás jeleit mutatta, még mindig 60 százalékos mínuszban van a dollárhoz, az euróhoz és a jüanhoz képest.