Óriási változás történt a Jupiter egyik holdjának felszínén (fotó)
Az Io felszínének egy részén 1997-ben még egy sík területet lehetett látni, mostanra azonban egy jelentős méretű vulkán emelkedett ki a talajból.
Kiderült, hogy a Jupiter egyik legnagyobb holdja, az Io felszínén egy hatalmas vulkán keletkezett, ott, ahol 1997-ben még biztosan egy sík terület volt. Az adatok szerint a vulkán több lávafolyással és lerakódással rendelkezik, amelyek területe több mint 285 négyzetkilométer. A beszámoló alapján a képződményre a NASA Juno űrszondája figyelt fel, ami 2024 februárjában repült el az Io mellett, 2530 kilométeres magasságban. A képeket az Europlanet Tudományos Kongresszuson mutatták be nemrég Berlinben, azok ezen a linken keresztül érhetők el.
A HVG a Gizmodo-ra hivatkozva azt írja, a felvételeket a Junocam nevű egység készítette, ami a fény emberi szem számára is látható spektrumában készített fotókat a felszínről. Bár az Ióról eddig is tudták a tudósok, hogy vulkanikus tevékenység szempontjából az eddigi legaktívabb égitest a Naprendszerben, a hold szóban forgó régiója jellegtelennek tűnt a korábbi képeken, amelyeket a Galileo űrszonda készített sok évvel ezelőtt. De Michael Ravine, a JunoCam-et üzemeltető Malin Space Science Systems projektmenedzsere is elmondott néhány dolgot a téma kapcsán.
Állítása szerint a képek sok változást mutatnak az Io felszínén, ezek közül azonban egyértelműen az említett találat a legérdekesebb. A képek látható vörös foltok a légkörbe lőtt, majd a felszínre visszahulló ként mutatják meg. A szürkés zónák az Io felszínéről a láva miatt elpárolgott fagyott anyagok. Ezek mindegyike több mint 100 kilométeren nyúlik el – részletezik a cikkben. Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy egy új tanulmány alapján már elkezdődhetett a Tejútrendszer és az Androméda találkozása.
A galaxisról régóta úgy tartják, hogy ütközőpályán van rendszerünkkel, a találkozás pedig nagyjából 4,5 milliárd év múlva következhet be. A beszámoló szerint a szakértők a közelmúltban azt vizsgálták, hogy mekkora kiterjedésűek valójában a galaxisok, és arra jutottak, hogy a vártnál is nagyobbak.
Ez pedig azt jelenti, hogy a két rendszer már érintkezésben lehet. Mindemellett azt is megírtuk, miszerint a téridőre is hatással lesz, ha összeütközik két szupermasszív fekete lyuk: amerikai kutatók két olyan szupermasszív fekete lyukra bukkantak, amelyek minden eddiginél közelebb vannak egymáshoz.