Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Harminc évet fiatalodhatunk egy öregedésgátló módszer segítségével

Egy rendkívül ígéretes idősödés elleni technikával kísérletezve brit tudósok bemutatták, az emberi bőrsejteket meg lehet fiatalítani.

...svg content...Twenty20
Orvostudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Jamanaka Sinja japán kutató 2012-ben az úgynevezett indukált pluripotens őssejtek (iPSC) kifejlesztésében végzett munkája révén nyerte el az orvosi Nobel-díjat. Az iPSC-k lényegében normál felnőtt szöveti sejtekként kezdik életüket, amelyeket összegyűjtenek, később Jamanaka-faktorokat ültetnek beléjük, majd visszavezetik őket éretlen állapotukba, így gyakorlatilag a szervezet bármely sejttípusává átalakulhatnak.

Tudósok korábban többféleképpen is kísérleteztek az eljárással: beültették őket nyulakba a látás helyreállítása céljából, a Parkinson-kór állati modelljeiben a dopaminhiányt kezelték, sertésekben pedig meggyógyították a sérült szívizmokat. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A teljes átprogramozási folyamat során a sejteket körülbelül 50 napon keresztül szükséges kitenni a Jamanaka-faktoroknak, ám a Babraham Egyetem kutatói rájöttek, hogy ennek a folyamatnak a lerövidítése jelentős előnyökkel járhat.

Amikor a sejtek teljes átprogramozással néznek szembe, lemondanak néhány, az érés során kifejlesztett speciális képességükről, bőrsejtek esetében ez magában foglalja az inakban, szalagokban, csontokban és a sebgyógyulás elősegítésére használt kollagén előállítását. A tudósok alapötlete az volt, hogy ezeket a sejteket fiatal állapotukba hozzák vissza úgy, hogy közben ne töröljék el teljesen az identitásukat és funkcióikat.

Az „érési fázis átmeneti átprogramozásának” nevezett új technikával a kutatócsoport mindössze 13 napig tette ki a sejteket a Jamanaka-faktoroknak. Úgy találták, hogy ez megszünteti az életkorral összefüggő változásokat és eltünteti az identitásukat, de csak átmenetileg. Amikor természetes körülmények között növekedhettek, ezek a megfiatalított sejtek ismét felvették a bőrsejtek jellemzőit.

Bár az őssejtek elméletileg a szervezet bármely sejttípusává kifejlődhetnek, eddig nehéznek bizonyult olyan körülményeket teremteni, ahol mindezt megbízhatóan megtehetik. Úgy tűnik, hogy a kutatásban felvázolt új technika elérte azt a tökéletes arányt, amelynél a sejtek felfrissülnek, egyúttal mégis különálló, fontos szerepeket tölthetnek be.

Az úgynevezett epigenetikai órát alkotó kémiai markerek és a sejtek által kifejezett molekulák vizsgálatával a tudósok megerősítették, hogy az átprogramozott sejtek 30 évvel fiatalabb sejtek profiljának feleltek meg – ezek a sejtek több kollagént is termeltek, mint a kontrollsejtek, és hatékonyabban reagáltak a sebgyógyulást reprodukáló laboratóriumi kísérletekben.