Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Megoldást jelenthet Orbán Viktor javaslata az európai üzemanyag-válságra

Könnyítést hozhat a magyar miniszterelnök javaslata, abban az esetben, ha Európában megfogadják a tanácsait. 

...svg content...Fotó: Twenty20
Európa
Author image

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

Orbán Viktor miniszterelnök a múlt héten arról beszélt, hogy javaslatokat tesz az Európai Uniónak az üzemanyag-válság kérdésének megoldására, összesen hármat, amelyek közül az egyik az adalékolás felfüggesztése. 

A miniszterelnök szerint ez megoldást jelenthetne a problémára, ha egyelőre nem kellene bio adalékokat keverni a hagyományos üzemanyaghoz. A másik két javaslat az áram és a földgáz nagykereskedelmi árának együttmozgásának megszüntetése, illetve az uniós szén-dioxid-kvóta kereskedelmi rendszerének pihentetése.

Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) főtitkára elmondta a Világgazdaságnak, hogy nem a magyarok az egyetlenek, akik hasonló intézkedésekben gondolkodnak, ugyanis Csehország már lépett az adalékolás idei csökkentésének érdekében. 

A VG információi szerint egy liter benzin vagy gázolaj árából 20-30 forint lehet a bioanyag, ennek kapcsán pedig Grád kifejtette, hogy abban az esetben, ha elfogadják a javaslatot, akkor ideiglenesen megoldást találhatnak a problémára, azonban a „biodízelgyártók mosolya nem maradna őszinte”. 

Véleménye szerint lehet arra számítani, hogy az uniós döntéshozók erre az évre hozzájárulnak az árak ilyen módon történő csökkentéséhet, valamint előfordulhat, hogy ebben a kérdésben szélesebb mozgásteret hagynak a tagállamoknak. 

A kérdéshez az is hozzátartozik, hogy a dízel esetében ugyanis olyan olajos magvakból (napraforgóból, repcéből) származó alapanyagra van szükség, ezek beszerzése pedig elsősorban Oroszországból és Ukrajnából érkezik. 

A bioetanolt kukoricából lehet előállítani, főként Közép-Európában, a Balkán egy részén, valamint Észak-Olaszországban és Dél-Franciaországban, azonban a másik probléma, amely ennek kapcsán felvetődik: a bioüzemanyag emiatt az élelemmel és a takarmánnyal fut versenyt. 

„Európában nem lehet ennyi repcét előállítani, az egyre gyakoribb szárazságok miatt jelentősen csökkent a vetésterület, Magyarországon pedig most sok helyen ki kellett tárcsázni a vetést, mert nem kelt ki“ – magyarázta Sándorfy András, a Marton Genetics ügyvezető igazgatója. 

Ez megmagyarázza azt a felvetést, hogy miért gondolkodnak úgy országok, hogy ebben az időszakban a megújulónak nevezett agrártermékeket nem kellene az üzemanyagokhoz felhasználni. 

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.

Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Donald Trump rövid időn belül másodszorra hívta fel Orbán Viktor miniszterelnököt, akivel minden bizonnyal elsősorban az ukrajnai helyzetről tárgyalt.