Orbán Viktor nagy bejelentéseket tett a béremelésekről, minden részlet egy helyen
Orbán Viktor miniszterelnök fontos bejelentéseket tett a béremelésekről, amikről nemrég állapodtak meg a munkaadók és a munkavállalók.
Orbán Viktor a sajtó előtt arról beszélt, nagy csaták dúltak az elmúlt időszakban, aminek két oka van. Kiemelte, a kormány nem irányítója ezen tárgyalásoknak, így mindezt azokra bízták, akik a munkát adják, illetve azok elvégzőire a képviselők által.
Hangsúlyozta, ezek választott emberek, demokratikus felhatalmazással rendelkeznek, és szerinte az a jó, ha a kormánynak minél kevesebb szerepe van a bérmegállapodásokban. A kormány akkor lép közbe, ha a munkáltatók és a munkavállalók nem tudnak rövid időn belül megállapodásra jutni.
A miniszterelnök azt mondta, nem akarnak változtatni azon gazdaságpolitikai meggyőződésen, hogy a bérek kérdéséről azoknak kell megállapodniuk, akik egyébként működtetik a gazdaságot. „Ezt a szerepet az állam nem veheti át, és a jövőben sem szándékozzuk.” – nyilatkozta Orbán Viktor.
Nehéz volt dűlőre jutni
A kormányfő szerint elsősorban, amiatt volt nehéz dűlőre jutni, mert Európa gazdasága más helyzetben van, mint a háború előtt volt. „Az egész európai gazdaság megszenvedi a háborút. A háború megrángatta az európai gazdaságot.” Egy bírálati záradékot is beiktattak a megállapodásba, tették ezt amiatt, ha mégsem jó irányba halad az európai gazdaság, akkor a korábban kötött megállapodást módosítani kell.
Orbán optimista ennek kapcsán, mert Donald Trump győzelmével hamarosan beköszönthet a béke, mely jelentős változásokat hozhat magával. Az új bérmegállapodás szerint 2028-ra 400 ezer forint körüli lehet a minimálbér, amit célként tűztek ki maga elé a kormány. Egy hároméves ütemben valósítanák meg ezt, mely fontos üzenet a gazdaság és a munkavállalók számára is.
A következő három évben a minimálbér kilenc, tizenhárom és tizennégy százalékkal növekszik, a garantált bérminimum pedig jövőre hét százalékkal fog emelkedni, így a várható három-négy százalékos infláció mellett dinamikus lesz a bérnövekedés.
Nem lesz egyszerű végrehajtani a megállapodást
Orbán Viktor hozzátette, nem lesz egyszerű végrehajtani a megállapodásban foglaltakat, és szerinte mindkét félnek sokat kell tennie ahhoz, hogy ez a fajta bérmegállapodás megtörténhessen. „Ha csak úgy dolgozunk, mint eddig, nem lesz tartható.” Emiatt mondta azt, hatékonyabban és termelékenyebben kell dolgozniuk a gazdasági szereplőknek. „Maguknak a munkásoknak is többet kell hozzátenniük a gazdasági növekedéshez is.”
A miniszterelnök egyértelművé tette, a korábbi évek számai alapján az új megállapodás nem valósítható meg, így növelni kell a fordulatszámot. Ugyanakkor mindkét fél látja az esélyt arra, hogy mindez megvalósuljon, másképpen nem mondtak volna rá igent. Orbán Viktor megemlítette, soha nem látott minimálbér-emelés is történik, mely mögött 40%-os emelkedés húzódik, ami történelmi. Sőt, az elmúlt 30 évben az unióban egyszer volt példa arra, hogy valamely országban ilyen léptékű minimálbér-emelkedésről megállapodtak.
A következő évben 300 új beruházás indul az országban, aminek értéke 8100 milliárd forint, amiből 2025-ben 450 milliárd forint meg is fog érkezni a gazdaságba. Jó hír, hogy több nagy beruházás rövidesen elkészül, tehát jövőre már termelni fognak, kezdve a Budapest-Belgrád vasútvonallal. Győrben, Szegeden és Debrecenben pedig hatalmas gyárakat adnak át, amik hatalmas termelési kapacitást jelentenek.
Legnagyobb nyertesként a kis- és közepes vállalkozásokat, valamint a munkavállalókat nevezte meg. Orbán Viktor kijelentette, a fentebb említett megállapodások nem jöhettek volna létre a Demján Sándor Program létrehozása nélkül, mely 1410 milliárd forint forrást juttat majd a magyar vállalkozóknak.
Az 1 millió forintos átlagjövedelem elérése is fontos célja a kormánynak, amiről Orbán Viktor azt mondta, ugyan vannak bizonytalansági tényezők, bizakodóak. Hozzátette, ez csak akkor valósulhat meg, ha a most megkötött megállapodások teljesülni fognak a gazdaság növekedésével.