Orbán Viktor: az Európai Unió olyan kocsiban ül, amelynek mind a négy kereke defektet kapott
A miniszterelnök erős bírálattal illette az Európai Unió szankciók politikáját, és szót ejtett a rezsicsökkentésről és az orosz földgázról is.
Orbán Viktor tusványosi beszédében hangsúlyos helyet kapott az Európai Unió jelenlegi politikája, amellyel meg akarja büntetni Oroszországot Ukrajna megtámadása miatt, és ismertette a négy pillérjét a nyugati stratégiának – amely közül mind rossz.
- Ukrajna egyedül nem, de angol-szász kiképzőkkel és NATO-fegyverekkel megnyerheti a háborút
- A szankciók le fogják gyengíteni Oroszországot
- A szankciók gazdasági következményeit képesek leszünk kezelni – nekik fáj jobban, nekünk kevésbé
- A világ felsorakozik mögénk, mert nekünk van igazunk
Elmondta azonban: az az ukránok így nem fogják tudni megnyerni a háborút, az oroszok egyértelmű fölényben vannak. A szankciók pedig nem fogják megbillenteni Moszkvát, de Európa nem csak gazdasági, hanem politikai bajban is van. Négy kormányt már elvesztettünk, és még csak most kezdődött a dolog. A világról pedig: nincs velünk, az amerikaiakra nem hallgatnak, akik azt mondják, hogy melléjük kell állni, hiszen ők állnak az igazság oldalán – a kommunisták is ezt mondták. A világ nagy része nem áll melléjük.
Kimondta azt is, amit sokan félnek kimondani: ez a háború vehet véget a nyugati fölénynek, amely korábban világegységet tudott egy-egy kérdésben létrehozni.
Ehhez a témához kapcsolódik az energia és a gazdaság kérdése is. Bonyolult dolog, ezért a legegyszerűbb kérdéseket kell feltenni: ki jár jól ezzel a háborúval? Az akinek saját energiaforrása van – mint Oroszország.
NE HAGYD KI
Ma az oroszok kevesebb energiát adnak el, de több a bevételük. (A drágább gázért ugyanis többet kell fizetni, ugye.) Az EU importja 23 százalékkal csökkent, de a Gazprom 200-szorosára növelte a bevételeit. Kínaiak korábban az araboknak voltak kiszolgáltatva, ma már az oroszoktól veszi meg. És jól járnak a nagy amerikai cégek is, akiknek sokszorosára nőttek a profitjaik.
De rosszul jár az Európai Unió.
De mi a rezsicsökkentés jövője Magyarországon? Véleménye szerint a bevezetett rendszer hatalmas társadalompolitikai eredmény, ez tíz évig jól működött, aztán jött a háború. A feladat: megvédeni a rezsicsökkentést.
A kormányfő úgy látja, hogy ez sikerülni is fog az újonnan bevezetett rendszerrel. Ha ezt sikerül megtartani, az nagy eredmény lesz.
Még egy feladat van: le kell jönni a gázról, és át kell terelni a fogyasztást áramra vagy gázra.