Orbán nem tudja, Brüsszel mi a Jóistent csinál, szerinte a baloldal a háború oldalán áll
Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádióban adott interjút, elsősorban a háborús helyzetről, arról, hogy mi várhat ránk a jövőben, és mivel küzdünk jelenleg.
Orbán Viktor az interjújában elmondta, többen is jönnek még a menekültek közül, csak a válság elején járunk. Sokakkal beszélt odakint, és azt látja, hogy többségében Ukrajna belső részéről érkeznek, illetve sok olyan menekült is van, akik egy harmadik országhoz tartoznak, például Kínához, Nigériához és Indiához.
Ahogyan Orbán fogalmazott, nem kettő vagy három ilyen emberrel találkozott, hanem sokkal. Már India miniszterelnökével is megállapodott arról, hogy az indiai embereket Budapestre szállítják, onnan pedig hazaszállítják őket. Hasonlóan fognak tenni a többi harmadik országból érkezőkkel, és azok, akik vissza akarnak térni tanulni, lesz lehetőségük rá. Orbán elmondta, ezeknek az embereknek jelenleg Magyarország jelenti a menedéket.
Kiemelte, rengeteg feladat hárul a kormányra a határvédelemmel és a katonai felkészültség megszervezésével is. Miután Kárpátalja jelenleg nem egy hadműveleti terület, sokat javít a helyzeten, mert ellenkező esetben minden sokkal bonyolultabb lenne. Orbán hozzátette, humanitárius teendőik is vannak, meg kell szervezni az emberek jövőjét, miközben a menekültek 70-80%-ra továbbáll, addig a többiek Magyarországon maradnak, míg a harmadik országbelieket hazareptetik. Azok, akik itt maradnak, mert nincs hova menniük, szállást és étkezést kapnak, majd 1-2 hónap múlva iskolát biztosítanak a gyerekek számára. Sokan vannak, akik nincsenek beoltva, őket be kell oltani, és mielőtt beengednék őket a város belsejébe, átesnek a szükséges egészségügyi vizsgálatokon, kezeléseken.
Orbán hálás az önkénteseknek, akik sokat segítenek, és szerinte ők adják a nagy támaszt az állami szervezeteknek. „Emberségre is szükség van.” Már megkezdték a tárgyalásokat a munkaadókkal, hogy azok, akik itt maradnak, munkát kaphassanak, mert 3 hónap után szükségük lesz erre, ugyanis a magyarokhoz hasonlóan ennyi ideig kapnak támogatást, addig fedezik a kiadásaikat. Később nekik is el kell foglalniuk a helyüket a társadalomban, dolgozniuk kell.
Orbán nem tudja megmondani, „mi a Jóistent csinál Brüsszel”, és mikor adnak anyagi támogatást a menekültválságra. Kijelentette, senkire nem kell várni, nekünk kell megoldani a helyzetet, és ez így is lesz. A miniszterelnök szerint, ha Brüsszelre várnánk, súlyos gondjaink lennének, és Magyarország mindig is békepárti volt, most is az. Ennek kapcsán elmondta, gazdasági szinten is észnél kell lenni, mert általában azok fizetik meg a háború árát, akik a legközelebb vannak a frontokhoz, és ebbe Magyarország is beletartozik.
Orbán szerint a következő években egy másik Európát fogunk látni, már csak Németország felfegyverkezése miatt is, amire a második világháború óta nem volt példa, eddig az egységeiket az amerikai erők egészítették ki Európában. Most azonban hatalmas haderőfejlesztésbe kezdtek, ami Magyarországon is elindult pár évvel ezelőtt. Orbán szerint jobban állnánk, ha ez a helyzet csak pár év múlva robban ki, de így is jobban állunk, mint 10 éve. Hangsúlyozta, a baloldal végig ellenezte ezt, de a haderőfejlesztéseknek köszönhetően meg tudjuk védeni magunkat. Azt mondja, a NATO akkor véd meg bennünket, ha mi is készen állunk arra, hogy megvédjük magunkat. Szerinte, ha Magyarország is belesodródna a háborúba, nincs olyan NATO, ami meg tudná védeni. Emiatt is fontos, hogy saját haderővel is rendelkezzünk, mely kellően hatékony és erős.
Orbán szerint betonszilárd védelmünk van, és egy ilyen zaklatott helyzetben könnyű hibázni, ami miatt stratégiai nyugalomra van szükség. Úgy látja, a baloldal a háború oldalán áll, még ha nem is tudnak róla. Szerinte nem szabad fegyvereket szállítani a frontra, mert ebben az esetben ellenséggé válhatnak azok, akik ellen használják ezeket a technikákat, és ki tudja, mennyi időre szólna a rossz viszony. Emiatt is hangsúlyozta, hogy nincs szükség a baloldal ezen meggondolatlan nyilatkozataira, amik nagyon veszélyesek. Orbán csak fogta a fejét, amikor meghallotta, hogy a baloldal szerint a kárpátaljai magyarok oroszbarátok, mivel ezzel potenciális veszélybe kerülhetnek az ukránok területén. Jobbnak látja, ha a baloldal sürgősen leáll ezekkel a nyilatkozatokkal, mert semmi jó nem származik belőle. Orbán kiadta az irányt a kormánynak, miszerint választások idején is a magyar emberek biztonsága az első, és ez határozza meg a teljes képet, a kommunikációt.
Orbán azt is hozzátette, minél jobban elhúzódik a háború, annál nagyobb bajjal nézhetünk szembe, és a leginkább azok fognak szenvedni, akik közelebb vannak a háborús térséghez. A költségvetéseket is újra kell kalkulálni emiatt, de fontos, hogy a rezsicsökkentés változatlanul megmaradjon, magas infláció ide vagy oda. A szankciók miatt az energiaárak nagyon nagy növekedésnek indulhatnak Európában, de Magyarország kész reagálni erre, és megvédeni a családokat. Az ehhez szükséges pénzt a pénzügyminiszternek kell kikalkulálnia, ám egyelőre várnunk kell, hogy lássuk, mit okoz még a háború, milyen nehézségeket kell megoldani.