Orbán Balázs Ungár Péternek: baloldali álhír, hogy kivágják a magyar erdőket
Orbán Balázs leszögezte: ahhoz, hogy mindenkinek legyen tüzelőanyag télire, és közben ötven, száz és ezer év múlva is dús, őshonos fajokból álló erdőségek legyenek, ahhoz felelős, szakmai erdőgazdálkodás kell.
Ungár Péter, az LMP politikusa a közösségi oldalán tett közzé egy hosszabb bejegyzést a magyar erdőgazdálkodásról, amelyben Orbán Balázs, a Miniszterelnök politikai igazgatójának a szavait idézi.
„Mára már elfogadott tény, hogy a Föld légkörének átlagos hőmérséklete növekszik, a korábban ismert széljárásirányok átalakulóban vannak, a csapadék mennyisége és eloszlása eltérő mintákat mutat, mint korábban. Arról folynak még viták, hogy vajon ezekhez a folyamatokhoz az emberi tevékenység mennyiben járul hozzá, de a jelenlegi kutatási eredmények ismeretében racionális alapon nem kérdőjelezhető meg, hogy az emberi tevékenység e folyamatban szerepet játszik” – idézi Orbán Balázs szavait.
„Egy, a Science magazinban megjelent kutatás szerint épp az erdősítés az egyik leghatékonyabb módja az éghajlatváltozás elleni védekezésnek” – folytatta Orbán idézését.
Hozzátette még, hogy Orbán azt is mondta, hogy „a történelmi tapasztalat ugyanis azt tanítja nekünk, hogy szemben a zöld ügyet csak álcaként lobogtató baloldallal, a konzervativizmus értelmesen és eredményesen tud hozzájárulni természeti környezetünk megóvásához”.
Ungár ezt úgy kommentálta, hogy „jelenleg úgy tűnik, hogy a Fidesz zöldfordulata, az erdőmentéses szlogenjeivel együtt egy hazugság volt. Hiába a sok szöveg, hiába a teremtésvédelem hangoztatása, az látszik, hogy a természetvédelem egy akadály a Fidesz számára és nem egy cél”.
„Aki tönkreteszi a magyar erdőket az nem igazán látom, hogy hogy járul hozzá a természeti környezet megóvásához. Igazából ez mindegy is, hiszen Orbán Balázs ilyeneket már nem is ír. Ezek már szlogenszinten is kibuktak. Tudom, hogy energiaváláság van. De a most kitermelt fával, majd jövőre lehet fűteni. Az erdőket pedig egyszer lehet tönkretenni” – jelentette ki Ungár.
Ennek kapcsán még elmondta, hogy pénteken ők is ott lesznek a tüntetésen, és létrehoztak egy tiltakozó petíciót, amelyet pár nap alatt több, mint negyvenöt ezren írták alá.
Orbán Balázs válaszára nem kellett nagyon sokat várni, a poszt alatt kommentben közölte a véleményét, és leszögezte: „természetesen mindannyian szívünkön viseljük a magyar erdők ügyét. Ez egy olyan kérdés, amely túlmutat a napi pártpolitikán és az ideológiai jellegű szembenállásokon, s nem mellesleg egy komoly szakmai kérdés”.
„Éppen ezért visszatetsző, hogy baloldali médiumok és politikusok is egyaránt azt sugallják, hogy az erdőgazdálkodást érintő, a napokban megjelent rendelet egyet jelent azzal, hogy a magyar erdőket mind egy szálig ki fogják vágni, mert az energiaválság miatt megnövekedett igényt a kormány a magyar erdők rovására akarja enyhíteni. Ez az állítás hamis, hiszen nincs is ilyen összefüggés” – írta, majd hozzátette, hogy Ungár jól mondja, az idén kivágott fával csak jövőre lehet fűteni.
A helyzet kapcsán kijelentette, hogy az úgy áll, hogy „épp az elmúlt 10 év kormányzati politikájának, azaz a rezsicsökkentésnek és a korszerűsítési programoknak köszönhetően drasztikusan lecsökkent a tűzifa iránti igény Magyarországon”, ráadásul nagyságrendileg dupla annyi fával rendelkezik Magyarország, mint amennyire szüksége van – 13 millió köbméterből 6,5 millió köbmétert használunk el.
Hozzáteszi, hogy ezek „jellemzően nem őshonos, azaz rövid távú gazdasági érdekek mentén telepített fajtákból állnak, s amelyek a hazai erdőállomány közel 40 százalékát teszik ki. Ez az állapot nem fenntartható, ugyanakkor épp a korábbi évek csökkenő kereslete miatt nem lehetett gazdaságos körülmények között változtatni rajta”.
Kifejti, hogy „a megnövekedett kereslet viszont lehetőséget teremt, hogy a meglévő, túltartott erdőállomány minél nagyobb részét új, egészségesebb szerkezetű, életerős, őshonos fajokból álló, hosszú távon hasznosítható, tarvágás nélkül is megújítható erdőkre cseréljük. Ha ez nem történik meg, nem marad Magyarországon más, csak elaggott, pusztuló erdőség”.
„Tehát a baloldali álhírekkel ellentétben szó sincs a magyar erdők kivágásról. Épp ellenkezőleg, a rendelet azok megújítását célozza. Emellett a kormány azon dolgozik, hogy egyetlen magyar háztartás se szenvedjen hiányt energiában. Ma a háztartások közel negyede fűt fával, a kínálat növelése az helyzetükön is segít” – emeli ki.
„Ilyen helyzetben az ellenzéki politikusok felelőssége vitathatatlan. Lehet szándékosan hamis képet festeni a médiában s ezzel rövid népszerűségre szert tenni, de ahhoz, hogy Magyarországon mindig mindenkinek legyen tüzelőanyag télire, és közben ötven, száz és ezer év múlva is dús, őshonos fajokból álló erdőségek legyenek, ahhoz felelős, szakmai erdőgazdálkodás kell” – szögezte le.