Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
362,57 Ft
Euró
389,14 Ft
Font
455,01 Ft
Bitcoin
59,535 $

Ismét közeledik az óraátállítás, ám idén jó hír is van

Húsvétvasárnap ismét előre tekerjük majd az órát, vagyis kevesebb alvással futhatunk neki a következő napnak.

Fotó: Unsplash
Belföld

Koós Alexandra

Szerkesztő

Idén március 31-re, azaz húsvétvasárnapra esik majd az első, tavaszi óraátállítás időpontja, ezúttal előre tekerjük majd eggyel az órát: hajnal 2-kor már hajnal 3 óra lesz, így ezen az éjszakán a megszokottnál egy órával kevesebbet tudunk majd aludni. Ugyanakkor felmerülhet a kérdés, miért állítgatjuk még mindig évente kétszer át az órát?  Igazából annak elsődleges célja az energiatakarékosság és a termelékenység növelése, ám a negatív következményeiről is gyakran esik szó.

Egyes kutatások arra mutattak rá, hogy a szokás nyomán látványosan, 30 százalékkal ugrik meg a halálos közlekedési balesetek száma az óraátállítást követően, a munkahelyi balesetek száma pedig 6 százalékkal nőtt az átállítást követő első hétfő során. Az orvosi műhibák száma 19 százalékkal nő meg az óraátállítás utáni héten, a szívrohamok száma 29, az agyvérzéseké 8, a depressziós tünetekkel jelentkező beteget száma pedig 11 százalékkal nőtt meg ugyanezen időszak során – részletezi a Világgazdaság. Soron kívül Némi csapadékra van kilátás pénteken, de akár 27 fok is lehet napközben

De miért ennyire káros az óraátállítás? Annak elsődleges oka abban keresendő, amit mindannyian érzékelünk az átállítás utáni reggelen: vagy kialvatlanok vagyunk a szokásosnál rövidebb alvásidő miatt, vagy túlaludjuk magunkat a szokatlanul hosszú este miatt, vagy pedig a szokásos időben kelünk, a nap viszont mégsem ott tart, ahol feje tetejére állított biológiai óránk szerint kellene, ez pedig teljességgel összezavarja az időérzékünket – írják.

Arról, milyen negatív hatásai lehetnek még az óraátállításnak az egészségünkre, a szervezetünkre és az elménkre, illetve mit tehetünk mindezek ellen, ebben a cikkben írtunk bővebben. Az viszont jó hírt jelent, hogy az óraátállítás idén húsvétvasárnapra esik, vagyis hétfőn a legtöbben még szabadnapjukat töltik, nem szükséges olyan korán kelni. Így pedig talán könnyebb lesz alkalmazkodni a változáshoz.

De a lap még megjegyzi azt is: az elmúlt évtized során egyre több ország hagyta maga mögött az óraátállítás szokását. Egy tavalyi kutatás szerint míg korábban a bolygó országainak fele állítgatta az órát, ma már csak az államok harmada él a szokással. Az kérdéses, Európában mikor ér majd véget a nyári-téli időszámítások korszaka, mert bár a bizottság 2018-ban előterjesztett egy olyan tervezetet, ami megszüntetné a szokást, a végső döntés még várat magára.

Agyonverte feleségét a volt kazahsztáni gazdasági miniszter, a gyilkosságról felvétel is készült

A férfi az egyik rokonának a tulajdonában lévő étterembe vitte feleségét, ahol a hajánál fogva rángatta, brutális módon ütlegelte és rugdosta, melynek következtében a nő a helyszínen életét vesztette.