Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Jelentősen nőtt a bankkártyás visszaélések száma, sokan dőlnek be a csalásoknak

A tudatos internethasználat elengedhetetlen ahhoz, hogy az online felületeken is biztonságban tudjuk magunkat, az adatainkat és a pénzünket.

...svg content...Fotó: Unsplash
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint 2023. II. negyedévében a kártyás vásárlások értékének közel 30%-át, azaz 1,23 ezer milliárd forintot online, különböző webshopokban költöttünk el. Szintén ebben a negyedévben a bankkártyás visszaélések száma jelentősen nőtt, mivel sajnálatos mód továbbra is sokan vannak, akik egy-egy fizetést sürgető telefonhívásnak, SMS-nek vagy emailnek nem járnak utána, és a riadalmat keltő megfogalmazás hatására ösztönből cselekednek. Néhány meggondolatlan kattintással azonban vírust vagy a csalóknak távoli hozzáférést biztosító alkalmazást telepíthetünk az eszközeinkre, amellyel az elkövetők akár a bankszámlánk teljes egyenlegét is leemelhetik. Jobb hát óvatosnak lenni, és tudatosan cselekedni, amikor ilyen helyzettel találjuk szembe magunkat.

A SimplePay fizetési megoldásokat fejlesztő OTP Mobil által készített felmérés alapján a magyar lakosság majdnem háromnegyede rendszeresen vásárol és fizet interneten keresztül (69%), 97% pedig az online vásárlás és fizetés kockázatával is tisztában van. Sokan tudatosan járnak el egy-egy webshop igénybevétele során: az online vásárlók négyötöde legalább egyféle módon próbál meggyőződni arról, hogy nem veszélyes-e a weboldal, ahol jár. Vannak, akik megnézik, hogy van-e a kereskedőnek ügyfélszolgálata, panaszkezelése, van-e közzétett ÁSZF, mások az elérhetőségeket (telefonszám, email cím) ellenőrzik. Többen azt nézik meg, hogy találnak-e vásárlói értékeléseket az oldallal kapcsolatban – írja a Pénzcentrum a közvélemény-kutatás eredményei alapján. Soron kívül Izrael kiiktatta a Hamász vezérét, de a háború nem ért véget

A legtöbben többféle módon is törekszenek a biztonságra, 45% például kétlépcsős azonosítást is használ, ellenőrzi az oldal hitelességét és kétség esetén megszakítja a tranzakciót. Míg mások csak olyan weboldalakon fizetnek, amelyet alkalmazásból vagy könyvjelzőből nyitottak meg (40%). A bankkártyás online fizetések esetében az érintettek harmada védi úgy az adatait, hogy csak fizetési alkalmazásokon keresztül, azokba elmentett kártyaadatokkal fizet – részletezik. Ötből egy fő (19%) ugyanakkor nem ellenőrzi a fizetésre felszólító felületek hitelességét sem, beéri azzal, ha egy oldal ismerős és hasonlít a megszokott felületre. Holott néhány egyszerű lépéssel sokkal nagyobb biztonságban tudhatnánk a pénzünket.

A felmérés eredményei által egyúttal az is megmutatkozott, hogy az interneten vásárlók 12%-a szerint a jelszót is elkérhetik online fizetés során (az email címen, bankkártya számán, lejárati dátumán és CVC kódján túl). Azok aránya, akik szerint a fizető anyja nevét vagy a bank nevét is kérhetik a felületek, mindössze 2, illetve 3%. A válaszadók közel fele (47%-a) jelölte meg a helyes választ, miszerint a valódi hiteles fizetési felültek csak a bankkártyaszámot, a bankkártyán szereplő nevet, a kártyahasználati határidőt és a CVC kódot kérhetik el – teszik hozzá. 23% szerint ezek mellett email címet is kérhetnek a felületek, itt pedig érdemes megjegyezni: az a vásárlóval történő kapcsolattartáshoz valóban szükséges lehet.

Továbbá a számlázáshoz, kézbesítéshez kérheti a kereskedő vagy a webshop a teljes nevet, címet és email címet, céges vásárlás esetén pedig adószámot is. Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy egy felmérés által kiderült, mi aggasztja most a leginkább az 50 év feletti korosztályt. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az elmúlt 5 évben jelentősen nőtt azok aránya, akik bizonytalanok háztartásuk anyagi jövedelme miatt, de más fontos következtetéseket is levontak. Ebben a cikkben pedig arról írtunk, hogy minden második fiatal úgy érzi, hogy bármikor elveszítheti az állását, emellett a 19–29 éves dolgozó fiatalok között tízből négyen érzik megbecsültnek magukat.

Shane Tusup eddig hallgatott, nagyon keményen üzent Hosszú Katinkának

Shane Tusup keményen üzent Hosszú Katinkának, amire minden bizonnyal lesz válasz az olimpiai legenda részéről.

A tudósok szerint olyan napkitörések jöhetnek, amikre rég volt példa

Az egyik szakértő hangsúlyozta: a következő hónapokban tovább fokozódhat a napkitörések, geomágneses viharok előfordulása, amelyek intenzívebb sarki fényt és potenciálisan veszélyes napviharokat okozhatnak a Földön.