Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Önkénteseket keresnek a NASA új, marsi környezetben való életet szimuláló kísérletéhez

A teljes kiválasztási folyamat 14 hónapig tart majd, s a pályázóknak számos szigorú kritériumnak kell megfelelniük.

...svg content...Fotó: Unsplash / Illusztráció
Világűr
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Négy alanyt keres a NASA új, a marsi környezetben való életet szimuláló kísérletéhez – írja a 24.hu a ScienceAlert cikkére hivatkozva. Kifejtik, az űrügynökség Crew Health and Performance Exploration Analog (CHAPEA) nevű programjában résztvevőknek egy 158 négyzetméteres, Mars Dune Alpha nevű lakóhelyre kell bezárkózniuk egy teljes évre, az erőforrások pedig korlátozottak lesznek. Ennek során olyan kihívásokkal kell szembenézniük, mint amilyenek a környezeti stresszhatások és a berendezések meghibásodásai.

A küldetésben a legénység szimulált sétákat hajt majd végre, és adatokat fog szolgáltatni különböző tényezőkről, így a fizikai és viselkedésbeli egészségről, valamint a teljesítményről. Grace Douglas, a CHAPEA vezető kutatója szerint ez az analóg környezet lehetővé teszi számukra, hogy néhány olyan egyéb reális hatást is beiktassanak, amelyet a Nemzetközi Űrállomáson nem biztos, hogy elérhetnek, és nagyobb mintát is kapnak. Illetve a vizsgálat révén jobban felkészülhetnek a jövőbeli Hold- és Mars-missziókra. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Mindemellett fontos megjegyezni, hogy a teljes kiválasztási folyamat 14 hónapig tart majd, s a pályázóknak számos szigorú kritériumnak kell megfelelniük: nemdohányzó, 30-55 év közötti amerikai állampolgárnak vagy állandó lakosnak kell lenniük, kiváló egészségi állapottal, s büntetlen előélettel rendelkezniük. De a legalább mesterszintű STEM-képesítés, valamint a minimum ezerórányi pilótatapasztalat vagy katonai szintű tiszti képzettség is ugyanilyen fontos.

Továbbá az alanyok étrendjére, bélrendszeri egészségére, illetve az elszigeteltséggel és klausztrofóbiával kapcsolatos tapasztalataikra is rá fognak kérdezni. A cikkben megjegyzik: a CHAPEA keretében már elindult egy kísérlet, ami 2023 júniusában startolt, és idén januárban ért véget. A négyfős legénység számos kihívást sikeresen teljesített, többek között növényeket is sikerült termesztenie. A programban a mostanival együtt további két izolációs vizsgálatot fognak elvégezni.

Korábban arról is beszámoltunk, hogy egy hónappal a Peregrine-küldetés kudarca után az Egyesült Államok ismét megpróbál visszatérni a Holdra: az Odysseus, becenevén Odie nevű leszállóegységet február 14-én indították útjára egy SpaceX Falcon 9 hordozórakétán a floridai Kennedy Űrközpontból. Miután Föld körüli pályára állt és levált a rakétáról, az Odysseus egymaga kezd majd el a cél felé haladni. A szonda várhatóan kicsivel több mint egy hét alatt éri el a Holdat, így február 22-én tehet kísérletet a landolásra.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.