Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az öngyilkosság még mindig bűncselekménynek számít 20 országban

Egyes törvények 160 éves múltra tekintenek vissza, és a kampányolók szerint az öngyilkosság kriminalizálása visszatartja az embereket attól, hogy segítséget kérjenek, ahelyett, hogy megmentenék az életüket.

...svg content...Fotó: Unsplash/engin akyurt
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A United for Global Mental Health jelentése szerint az öngyilkosság még mindig bűncselekménynek számít 20 országban, ahol a büntetés a pénzbírságtól az egy-három évig terjedő szabadságvesztésig terjed. Az öngyilkosság kriminalizálásának messzemenő hatása van: a jelentésben említett négy ország, a Bahamák, Banglades, Guyana és Kenya lehetővé teszi, hogy az öngyilkosság áldozatának akarata bíróság előtt megtámadható és érvényteleníthető legyen.

Az öngyilkosságot kriminalizáló törvények közül sok kivételesen régi, akár 160 évre is visszanyúló, amikor a mentális egészséget még súlyosan félreértették, és a mentálisan beteg betegeket bántalmazták. A legtöbb posztkoloniális állam alkotmánya az elnyomó brit szokásjogon alapul. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az elmúlt években a Kajmán-szigetek, Ciprus, Libanon, Szingapúr és India az új jogszabályok hatályon kívül helyezésével vagy felváltásával megreformálták a vonatkozó törvényeiket, és csatlakoztak azon országok többségéhez, amelyek nem büntetik az öngyilkosságot.

Évente világszerte mintegy 700 ezer ember hal meg öngyilkosságban – 2019-ben világszerte több mint minden 100. halálesetből több mint egy öngyilkosság miatt következett be. Emellett minden öngyilkosságnak felerősítő hatása is van. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint minden egyes ember után, aki véget vet az életének, további 20-an kísérelnek meg öngyilkosságot. A kampányolók szerint ezek a törvények a probléma szerves részei.

„Az öngyilkosság kriminalizálása nem tartja vissza az embereket attól, hogy véget vessenek az életüknek” – áll a jelentésben, amely szerint jól dokumentált bizonyítékok állnak rendelkezésre az erre irányuló hatékony eszközökről, a mentális egészség és a pszichoszociális támogató szolgáltatások javításától kezdve az öngyilkosság eszközeinek korlátozásáig, például a rovarirtószerek ellenőrzéséig.

„Ehelyett az öngyilkosság kriminalizálása visszatartja az embereket attól, hogy segítséget kérjenek mentális egészségük támogatására (akár a családjuktól vagy barátaiktól, akár a tágabb közösségüktől, akár egészségügyi szakemberektől)”

– folytatódik a jelentés.

A megbélyegzés táplálása

Az öngyilkosságot megkísérlő emberekre a büntetés mellett a mentális egészség körüli megbélyegzés is negatívan hat. A szervezet szerint az öngyilkosságot kriminalizáló törvények is hozzájárulnak a megbélyegzéshez. Az öngyilkossághoz vezető mentális egészségi állapotok megelőzése, diagnosztizálása és kezelése ezekben az országokban nehézkes, mivel az életmentő kezelések is akadályozva vannak. Az öngyilkosságok hivatalos számai pedig nem tükrözik a válság valódi mértékét azokban az országokban, ahol az öngyilkosság bűncselekménynek számít.

Kenyában, az egyik olyan országban, ahol az öngyilkosság továbbra is bűncselekménynek számít, az öngyilkossági ráta ugrásszerűen gyors növekedést mutat: a június előtti három hónapban 483 ember vetett véget életének. Dr. Chitayi Murabula, a Kenya Psychiatric Association (KPA) elnöke a TRT Worldnek elmondta, hogy a számok valószínűleg sokkal magasabbak, mivel sokan, akiknek segítségre van szükségük, nem beszélnek a kísérletükről.

„Ez alapvetően azt jelenti, hogy az öngyilkossági kísérletet mind közösségi, mind vallási szinten megbélyegzik. Az általános légkör a kérdés körül a szégyen, a büntetés és a félelem”

– mondta Dr. Murabula.

Az öngyilkosság kriminalizálása és a mentális egészség körüli megbélyegzés egyaránt a leginkább a sebezhető országokból származó embereket érinti, akik a koronavírus világjárvány hatásait érzik, amely világszerte súlyos áldozatokat szedett, így negatív hatással volt a mentális egészségre is. A WHO 2021. augusztusi jelentése szerint az öngyilkosságok több mint 79 százaléka az alacsony és közepes jövedelmű országokban történik.

Az alacsony és közepes jövedelmű országokban a sebezhető csoportok – nők, szexuális kisebbségek és menekültek, valamint az országon belüli menekültek – nagymértékben ki vannak téve az öngyilkossági gondolatok, kísérletek és öngyilkossági halálesetek kockázatának – áll a 2021-es tanulmányban.

Amennyiben úgy érzi, segítségre van szüksége, hívja a 116-123, vagy a 06 80 820 111-es ingyenes számot, ahol a krízishelyzetben lévőket segítők nyújthatnak támogatást önnek.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.