Két újabb Omikron-variáns indított el járványt Dél-Afrikában
Az Omicron két új változata okozza a Covid-19 világjárvány újabb hullámát Dél-Afrikában, noha a variánsok fertőzőképességét még nem sikerült meghatározni.
„Dél-afrikai tudósok, akik tavaly év végén az Omikront is azonosították, most két másik Omikron-változatot, a BA.4-et és a BA.5-öt nevezték meg a dél-afrikai járvány kitörésének okaként” – nyilatkozta Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója.
„Egyelőre korai lenne megmondani, hogy ezek az új változatok a betegség súlyosabb formáit okozhatják-e, mint a többi Omikron-változat”, de az első bizonyítékok arra utalnak, hogy a vakcinák továbbra is erős védelmet nyújtanak a Covid súlyos tünetei ellen, miközben csökkentik a halálozási kockázatot is – mondta.
Dél-Afrika, amely hivatalosan az afrikai kontinens koronavírus által legsúlyosabban érintett országa, a járványok új hullámába lépett – figyelmeztetett április végén az Innovációs és Járványvédelmi Központ.
Az országban, ahol a felnőtt lakosság legalább 45%-a teljes mértékben be van oltva, március elején, 2020 óta először fordult elő, hogy 48 órán át nem volt Covid okozta haláleset. Cyril Ramafoza elnök ennek örömére április elején bejelentette, hogy a világjárvánnyal kapcsolatos összes korlátozást feloldják.
A WHO a világjárvány kezdete óta több mint 6,2 millió halálesetet regisztrált világszerte, sokan azonban úgy gondolják, hogy a számok ennél sokkal magasabbak lehetnek.
„Globálisan továbbra is csökken a Covid-19-hez kapcsolódó megbetegedések és halálesetek száma, a heti halálesetek száma 2020 márciusa óta a legalacsonyabb szinten van” – mondta a WHO vezetője.
Regionális szinten azonban már más a helyzet, ugyanis a WHO az afrikai és az amerikai kontinensen is megnövekedett esetszámot észlel az új Omikron-változatok miatt.
Dr. Tedrosz csalódottságát fejezte ki amiatt, hogy egyes országokban csökkentették az nyomonkövetési tevékenységeket, ami akadályozza a vírus fejlődésének monitorozását, és arra kényszeríti a WHO-t, hogy vakon kezelje a világjárványt.
„A BA.4 és BA.5 altípusokat azért azonosították, mert Dél-Afrika továbbra is kutatja a vírus genetikai szekvenciáját, amit más országok már nem tesznek” – mondta. „Sok országban azonban nem látjuk, hogyan mutálódik a vírus, így nem tudjuk, mi vár ránk” – tette még hozzá