Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
362,56 Ft
Euró
400,15 Ft
Font
480,49 Ft
Bitcoin
61,419 $

Náthavírussal keveredve jöhetett létre az omikron: vannak jó és rossz hírek

Fontos felfedezést tettek a tudósok az omikron-variáns kapcsán, amely magyarázatot adhat a fokozott fertőzőképességre.

...svg content...Fotó: Unsplash/Fusion Medical Animation
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Az omikron genetikai elemzése során ugyanis arra jutottak a tudósok, hogy a variáns egy másik vírus genetikai anyagának egy kis részét is felvette az egyik mutáción – írja a Reuters. A tudósok sejtése szerint pedig egy olyan vírus anyagából táplálkozott, amely a közönséges náthát okozza.

A massachusettsi kutatócsapat megállapítása szerint ez a mutáció egyik korábbi SARS-CoV-2 variánson sem volt felfedezhető, viszont megtalálható a legtöbb tipikusan mindenütt jelenlévő víruson, amely náthát, megfázást okoz. Soron kívül Videón Szoboszlai gólpassza a Bajnokok Ligájából a Bologna ellen

Venky Soundararajan, a kutatócsapat egyik tagja úgy fogalmazott, hogy ezzel a mutációval az omikron megpróbálja magát „sokkal emberibbnek” feltüntetni, így az immunrendszer sem reagált akkora intenzitással.

Ez pedig azt is jelenti, hogy az omikron bár sokkal gyorsabb terjedésre lesz képes, várhatóan enyhébb vagy tünetmentes betegséget fog okozni. Ezek egyelőre nyitott kérdések és még több hétre lesz szükség, mire pontos válaszok érkeznek erre, de biztató információ a kutatóktól.

Mind a SARS-CoV-2, mind a közönséges náthavírusok is képesek a tüdőben és az emésztőrendszerben egyaránt szaporodni, ami lehetőség nyit az úgynevezett társfertőzésre, amikor mindkét vírus replikálódik a sejtekben.

Ennek pedig lehet az az eredménye is, hogy a két vírus találkozik, és mindkét „szülővírusból” örökölnek át genetikai anyagokat. Ebből kifolyólag lehetséges, hogy az omikron zéró páciense is egy társfertőzésen esett át, ahol a náthavírus és a COVID egyik variánsa termelte ki az omikront.

Soundararajan elmondta azt is, hogy az általuk felfedezett mutáció részben előfordul egy olyan koronavírusban, amely megfázást szokott okozni az emberekben (HCoV-229E), valamint előfordult a HIV-vírusban is.

Dél-Afrika, ahol először az omikront izolálták, a világ egyik legnagyobb HIV-fertőzöttségével rendelkezik, amely miatt az emberek is sokkal kitettebbek a náthavírusoknak. A világ ezen részén nagy az esélye a vírusok rekombinációjának, így előfordulhat, hogy ez a mutáció is így került az omikronba.

Összességében tehát az rossz hírnek tekinthető, hogy minden bizonnyal sokkal fertőzőképesebb lett az új variáns, annak viszont örülhetünk, hogy feltehetően sokkal szelídebb lesz a továbbiakban. További kutatások kellenek ennek alátámasztására, de az összkép ígéretes.

Úgy tűnik, a Google a szokásosnál hamarabb leváltaná az Android 15-öt

A hírek szerint meglepőt húzhat a Google az Android 16-tal.