Szakértők: a briteknél gyorsabban terjed az omikron, mint Dél-Afrikában
Két szakértő is egyetértett abban a feltevésben, hogy látszólag az omikron jóval gyorsabban terjed Nagy-Britanniában, mint Dél-Afrikában.
Trevor Bedford, a Fred Hutchinson Rákkutató Központ biostatisztikusa és epidemiológusa elmondta, hogy Nagy-Britanniában 2.2 naponta duplázódik az omikronos fertőzöttek száma, míg Dél-Afrikában ez a szám 3 nap – idézte a Business Insider.
Az omikront először Dél-Afrikában azonosították a tudósok, keletkezési helyét tekintve is Dél-Afrika vagy a szomszédos Botswana a legvalószínűbb. Jelenleg az előbbiben indított komolyabb járványhullámot, a legtöbb új fertőzött már az omikront kapja el.
Bedford szerint a koronavírus egyébként is szezonális jelleget mutat, ami most is megmutatkozik az omikron terjedésében. A szakértő úgy véli, a gyorsabb terjedésnek is ez lehet az oka, hogy a vírus számára most kedvezőbb az évszak a briteknél, mint Dél-Afrikában.
John Edmunds, a London School of Hygiene and Tropical Medicine professzora pedig megerősítette ezt egy közelmúltban tartott webináron, hogy látszólag az omikron enyhén gyorsabb terjedést mutat Nagy-Britanniában, amelynek rátája „meglehetősen aggasztó”.
Edmunds becslései szerint amennyiben így gyorsul a terjedési sebesség, akkor Nagy-Britanniába két héten belül napi 64 ezer fertőzöttet regisztrálhatnak, és erre még rájön a delta variáns által megfertőzött emberek száma.
A szakértő szerint karácsonyra már rendkívül magas esetszámok várhatóak és feltehetően most is sokkal több omikronos beteg van, akik azonban tünetmentesek, így nincsenek tudomással arról, hogy fertőznek.