Az omikron enyhébbnek tűnik, de ne dőljünk be neki
Szakértők világszerte arra figyelmeztetnek, hogy ne akarjunk messzemenő következtetéseket levonni az eddigi tapasztalatokból az omikron kapcsán, ugyanis csalóka lehet az omikron viselkedése.
Habár a legfrissebb tudományos megállapítások szerint az omikron variánstól nem kell annyira félni, tudósok és szakértők mind arra figyelmeztetnek, hogy ne dőljünk be az omikronnak, ugyanis bár első ránézésre enyhébbnek tűnik, mint például a delta, mégis olyan tulajdonságokkal vértezte fel magát, melyek eddig nem voltak jellemzőek a koronavírus variánsaira.
Az omikron önmagában sem kevésbé súlyos, mint például a delta, ugyanis képes megfertőzni olyanokat, akik már megkapták a koronavírus elleni védőoltást, és olyanokat is, akik már átestek a fertőzésen korábban. Jelenleg a delta, melyet közel egy évvel ezelőtt azonosítottak Indiában, és az omikron, melyet egy hónapja fedeztek fel Dél-Afrikában, egyszerre vannak jelen a világban, a tudósok pedig mindent megtesznek, hogy kiderítsék a különbségeket a két variáns között.
Szakértők összehasonlították a deltát és az omikront abban a tekintetben, hogy mely variáns elkapása esetében nagyobb a kórházi kezelés kockázata, illetve, hogy milyen hatással van egyes demográfiai csoportokra. Az adatok elemzése után megállapították, hogy az omikronos esetek 40 százaléka olyan embereket érint, akik korábban már átestek a fertőzésen, míg a delta esetében ez az arány mindössze 8 százalék.
A tanulmány arra is kitért, hogy mindkét variáns komoly fertőzőképességgel rendelkezik, azonban az omikron képes olyan embereket is megfertőzni, akik már kialakították a védelmet szervezetükben a vírussal szemben, akár oltással, akár a megfertőződéssel. Mindez azt jelenti, hogy azért tűnik enyhébbnek az omikron, mert olyan embereket is képes megfertőzni, akik már rendelkeznek védelemmel a vírussal szemben, esetükben pedig nyilvánvalóan sokkal enyhébb lefolyású is lesz a betegség, sőt, egyesek tünetmentesen vészelik át – írja az El País.