Omikron kontra delta: mit tudunk most?
Az omikron nagyon sok embert betegít meg nagyon gyorsan, a szakértők pedig óva intenek attól, hogy enyhe betegségként tekintsünk rá. De mit tudhattunk meg eddig róla, és miben különbözik a delta variánstól?
Jelenleg már az omikron számít a domináns variánsnak az Egyesült Államokban, és bár sokkal gyorsabban háttérbe szorította a deltát, mint ahogyan azt előzetesen várták, a tudósok szerint ez elkerülhetetlen volt.
Az új mutáns lappangási ideje rövidebb, így a deltánál is gyorsabban fertőzőképesekké teszi a betegeket. Ugyanakkor a jelenlegi információk arra utalnak, hogy kevésbé jellemző a súlyosabb lefolyás. A WHO főigazgatója ennek ellenére óvatos, Tedros Adhanom úgy gondolja, hogy alábecsülik az omikront – írja a Cnet
Dr. Anthony Fauci, az amerikai elnök egészségügyi főtanácsadója szerint hiába mutatnak eddig valamivel enyhébb tüneteket az omikron-fertőzöttek, olyan gyorsan növekszik az esetszám, hogy így is összeomolhat miatta az ellátórendszer.
A delta után ráadásul az omikron tovább csökkentette a vakcinák és a jelenleg alkalmazott kezelések hatékonyságát, az újrafertőződés esélyét ugyanakkor növelte a megjelenése. Fauci szerint minél több oltatlan embert támad meg a vírus, annál nagyobb az esély a további mutációk megjelenésére.
Izraelben megkezdik a negyedik oltás beadását a veszélyeztetett csoportokban
Az omikronos esetek vezető tünetei a köhögés, a fáradtságérzet, valamint az orrfolyás. A delta vírusváltozatnál tapasztalt íz- és szaglásvesztés viszont jóval ritkábban jelentkezik. Fauci elmondta, hogy az omikron ugyanúgy kimutatható PCR-teszttel, mint a korábbi mutációk.